Rowerem w przyszłość - miliony na inwestycje

Polska
Rowerem w przyszłość - miliony na inwestycje
klubmila.pl
Turystyka rowerowa

Około 375 mln euro z pieniędzy unijnych przeznaczymy w latach 2014-2020 na inwestycje związane z transportem rowerowym - poinformowała Maria Wasiak, minister infrastruktury i rozwoju. Polacy kupują już milion nowych rowerów rocznie.

"Z funduszy europejskich na lata 2014-20 na transport rowerowy przeznaczymy łącznie około 375,5 mln euro" - podkreśliła w czwartkowym komunikacie szefowa resortu infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak.

 

W komunikacie podano, że długość rowerowych szlaków turystycznych w Polsce wynosi ponad 18 tys. km, a ścieżek rowerowych - ponad 9 tys. km. Polacy kupują już około miliona nowych rowerów rocznie, a ponad 63 proc. polskich gospodarstw domowych ma przynajmniej jeden rower. Dużą popularnością cieszą się publiczne wypożyczalnie rowerów miejskich, które działają już w wielu polskich miastach i planowane są w kolejnych. Największy operator tych wypożyczalni, firma Nextbike Polska, odnotował tylko w sierpniu tego roku 3 mln wypożyczeń.

 

Wśród najbliższych inwestycji są m.in. "Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej". Projekt ten obejmuje budowę 2 tys. km tras rowerowych w pięciu województwach. Wartość inwestycji to blisko 300 mln zł, z czego prawie 240 mln zł pochodzi z funduszy UE.

 

PAP

an
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie