Rząd rozpoczął sprowadzanie Polaków z Mariupola

Polska
Rząd rozpoczął sprowadzanie Polaków z Mariupola
Polsat News

Polacy mieszkający na wschodzie Ukrainy mogą wracać do kraju. Na razie poinformowano o umożliwieniu przyjazdu do Polski 106 osobom z Mariupola i okolic.

Rozpoczęła się realizacja programu umożliwiającego przyjazd do Polski osobom polskiego pochodzenia i członkom ich rodzin zamieszkującym Mariupol oraz okolice miasta. Szef MSZ Grzegorz Schetyna poinformował, że w środę udadzą się tam konsulowie, by zebrać informacje dotyczące takich osób oraz potwierdzić, że chcą one wyjechać. Sprawa dotyczy 106 osób.

 

Program wyjazdu do Polski jest adresowany wyłącznie do osób polskiego pochodzenia i członków ich najbliższej rodziny zameldowanych i faktycznie zamieszkałych w mieście Mariupol oraz w przylegających do niego rejonach pierszotrawniewym, wołodarskim i nowoazowskim.  Osoby, które wyrażą chęć przyjazdu do Polski będą mogły skorzystać z pakietu adaptacyjnego.
 
Program na pierwszym etapie realizowany będzie przez Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Charkowie, z którym należy kontaktować się w kwestiach organizacyjnych. Dane kontaktowe:

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Charkowie
ul. Artioma 16, 61002 CHARKÓW
Telefon: +38 050 4095504, +38 0504095503
E-mail: charkow.kg.sekretariat@msz.gov.pl
 
Po przeanalizowaniu zgłoszeń zostanie opracowana ostateczna lista osób zakwalifikowanych do wyjazdu, które otrzymają następnie niezbędne dokumenty umożliwiające wjazd i pobyt na terytorium Polski. Wyjazdy tych osób do Polski nastąpią do końca listopada.

 

Tak jak w przypadku pierwszej grupy osób sprowadzonych z Donbasu w styczniu 2015 roku, osoby teraz przyjeżdżające do Polski  uzyskiwać będą pozwolenia na pobyt stały. Zezwolenie to zrównuje cudzoziemca z obywatelem Polski we wszelkich uprawnieniach, z wyłączeniem praw politycznych. Oznacza również, że osoby te mogą legalnie mieszkać i pracować w Polsce.

grzel
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie