Ponad 3 mln Polaków chcą pracować za granicą

Polska
Ponad 3 mln Polaków chcą pracować za granicą
Polsat News

O zarobkowym wyjeździe myśli co siódmy Polak. Więcej niż połowa z nich to ludzie młodzi, do 34. roku życia. Z zagranicy nie chcą wracać polscy specjaliści. Teraz na emigracji przebywa najwięcej Polaków od 2004 roku.

Work Service i CEED Institute, które przygotowały raport wskazują, że najwięcej osób myśli o wyjeździe do Niemiec, Wielkiej Brytanii lub Norwegii. Aż 27 proc., czyli prawie milion osób, nie zamierza wracać. Podobnie jak ponad 70 proc. wysoko wykwalifikowanych specjalistów mieszkających w Wielkiej Brytanii. To dla kraju duża strata. - Ich niechęć do powrotu oznacza, że polska gospodarka traci ludzi, którzy zdobyli ciekawe, cenne, czasem nietypowe doświadczenia - podkreśla Aneta Buchert, prezes Polish City Club, organizacji polskich profesjonalistów w Wielkiej Brytanii.


Według szacunków GUS w tej chwili sytuacja emigracyjna jest w Polsce najgorsza od ponad 10 lat. Aż 2,32 miliona rodaków czasowo przebywa za granicą. W ciągu roku liczba emigrantów zwiększyła się o 124 tys. osób. Jednocześnie w tym czasie liczba zarejestrowanych osób w Urzędzie Pracy spadła o 300 tys. Rzadziej wyjeżdżają bezrobotni. Emigrują Polacy, którzy mają pracę, ale chcą zarabiać więcej. Jednak kiedy Narodowy Bank Polski spytał emigrantów, jaka pensja skłoniłaby ich do powrotu do kraju, jedna piąta odpowiedziała - żadna.

 

Rzeczpospolita

przep
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie