Prezydent przesłał do Sejmu dokumenty dotyczące weta do ustawy o uzgodnieniu płci

Polska
Prezydent przesłał do Sejmu dokumenty dotyczące weta do ustawy o uzgodnieniu płci
Polsat News

Dokumenty dotyczące zawetowanej przez prezydenta ustawy o uzgodnieniu płci trafiły do Sejmu - poinformowało w poniedziałek rano biuro prasowe Kancelarii Sejmu.

Prezydent Andrzej Duda zawetował w piątek ustawę o uzgodnieniu płci, mającą uprościć procedurę zmiany płci wpisanej m.in. w akt urodzenia, jeśli nie odpowiada ona płci odczuwanej przez daną osobę. Ustawa dotyczy procedur prawnych, w myśl jej zapisów wniosek o uzgodnienie płci będzie mogła złożyć osoba, która ma pełną zdolność do czynności prawnych i nie pozostaje w związku małżeńskim.

 

Prezydent zawetował ustawę, gdyż w jego opinii jest ona pełna luk i nieścisłości. Ponadto ustawa dopuszcza zawarcie małżeństwa przez osoby tej samej płci biologicznej oraz adopcję przez takie pary dzieci.

 

Jeśli prezydent odmawia podpisania ustawy, wraz z umotywowanym wnioskiem przekazuje ją Sejmowi do ponownego rozpatrzenia. Sejm może odrzucić weto prezydenta większością trzech piątych głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Na tym etapie nie ma możliwości wnoszenia poprawek.

 

W przypadku odrzucenia weta przez Sejm prezydent nie ma innej możliwości, jak tylko podpisać ponownie uchwaloną ustawę i zarządzić jej ogłoszenie. Jeżeli weto nie zostanie odrzucone, proces ustawodawczy kończy się i ustawa nie nabierze już mocy prawnej.

 

Ostatnie posiedzenie Sejmu tej kadencji odbędzie się w dniach 8-9 października.

 

PAP

grzel

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze