Polacy spadli w rankingu zamożności

Biznes
Polacy spadli w rankingu zamożności
Polsat News

Polska jest na 39. miejscu wśród 53 krajów sklasyfikowanych pod względem wielkości aktywów finansowych obywateli. Od 2000 roku spadła o 5 miejsc. Zestawienie sporządziła firma ubezpieczeniowa Allianz.

Jak wyliczyli eksperci towarzystwa ubezpieczeniowego, w 2014 roku na każdego mieszkańca Polski przypadła średnio równowartość 6,2 tys. euro ulokowanych w depozytach, papierach wartościowych i funduszach emerytalnych. To kwota netto po odjęciu zadłużenia.

 

Ten przeciętny stan posiadania oszczędności i papierów wartościowych jest w przypadku Polaków prawie o połowę mniejszy od przeciętnych majątków Greków (11,6 tys. euro) i Czechów (11,2 tys. euro) i o prawie  jedną trzecią od Węgrów (9,2 tys. euro). Wyżej notowani są nawet Bułgarzy z kwotą 6,5 tys. euro. Mniej od nas w Europie zaoszczędzili i zainwestowali tylko Słowacy i Rumuni.

 

- Takie rankingi należy przyjmować z przymrużeniem oka. Jednak długoterminowe tendencje są dość wyraźne, a ogólne wnioski jasne: rozwój regionalny aktywów finansowych jest niejednorodny, między poszczególnymi krajami jest wiele różnic, a wiele z nich musi wciąż nadrobić zaległości – mówi główny ekonomista Grupy Allianz Michael Heise.

 

W czołówce zestawienia są Szwajcarzy z majątkiem 157,5 tys. euro, Amerykanie z prawie 139 tys. euro oraz  mieszkańcy Wielkiej Brytanii z 86 tys. euro.

 

Polsat News

                                                                         

Piotr Wardziak
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie