Watykan: rozpoczął się synod biskupów poświęcony rodzinie
- Kościół z zamkniętymi drzwiami zdradza samego siebie i swoją misję - powiedział papież Franciszek podczas inauguracji synodu biskupów na temat rodziny. Do 25 października duchowni mają rozmawiać o sytuacji rodziny.
Papież Franciszek podczas inauguracji synodu powiedział, że obrady mają być poświęcone dramatowi samotności, miłości między kobietą a mężczyzną oraz rodzinie. Podczas homilii wyjaśnił, że drzwi Kościoła, jako "szpitala polowego" są otwarte dla każdej zranionej osoby.
Podkreślił, że przed współczesnym Kościołem stoi wiele zadań. - W tym dość trudnym kontekście społecznym i małżeńskim jest powołany do życia swoją misją w wierności, w prawdzie i miłości - powiedział Franciszek. Apelował, aby Kościół "nie zapominał o swej misji Miłosiernego Samarytanina zranionej ludzkości".
Papież przywołał aktualny temat imigrantów uciekających do Europy przed wojną we własnych krajach. O uchodźcach mówił, że pozostają niezrozumiani i niewysłuchani.
Ojciec Święty wspomniał także o ludziach padających ofiarą masowego konsumpcjonizmu. - Przeżywamy paradoks zglobalizowanego świata, w którym widzimy tak wiele luksusowych domów i wieżowców, ale coraz mniej ciepła domu i rodzin - stwierdził.
Franciszek nawiązywał do instytucji małżeństwa - co Bóg złączył, tego niech człowiek nie rozdziela. Zaznaczył, że jest ona zachętą, do przezwyciężania własnego egoizmu i ukrywania indywidualizmu. Misją Kościoła katolickiego w tej kwestii jest stanie w obronie nierozerwalności węzła małżeńskiego i świętości życia ludzkiego. - Wiele przyjemności, ale mało miłości. Tak dużo swobody, ale mało autonomii - tymi słowami określił kierunek, w którym zmierza współczesne społeczeństwo.
Uczestnicy zgromadzenia pod dyskusje w szczególności mają poddać kwestie związków homoseksualnych oraz rozwiedzionych małżeństw. Już w zeszłym roku tematy te wywołały burzę wśród duchownych i nie pozostały jednomyślnie rozstrzygnięte. Wyjściem do rozmów w tym roku ma być zaprezentowany w czerwcu dokument zawierający m.in. propozycję uwzględnienia rozwodników w nowych związkach i postulat wspólnej zgody w tej sprawie.
Polski Kościół podczas synodu reprezentują m.in. arcybiskup Stanisław Gądecki i Henryk Hoser, biskup Jan Wątroba, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich kardynał Stanisław Ryłko i szef Papieskiej Rady Duszpasterstwa Służby Zdrowia abp Zygmunt Zimowski.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze