Świat naukowy czeka na nowych noblistów

Technologie
Świat naukowy czeka na nowych noblistów
Univesity of California
Peter Walter

W poniedziałek 5 października poznamy laureatów tegorocznej nagrody Nobla z medycyny. Według ekspertów z agencji Thomson Reuters faworyci to Japończyk Kazutoshi Mori i Amerykanin Peter Walter.

Kazutoshi Mori z Kyoto University i Peter Walter z University of California sa kandydatami do nagrody Nobla w dziedzinie medycyny w opinii agencji Thomson Reuters. Ich zasługą jest zbadanie, jak działa “system kontroli jakości” wewnątrz komórek. Mechanizm ten ocenia, czy uszkodzone komórki żyją, czy są obumarłe.

 

Nobel medyczny jest również w zasięgu Jeffreya Gordona z Washington University w St. Louis, który mógłby otrzymać tę nagrodę za wykazanie związku pomiędzy dietą a mikroorganizmami zasiedlającymi układ pokarmowy człowieka.

 

Według ekspertów ogromne szanse na Nobla ma także trio naukowców: Alexander Rudensky ze Sloan Kettering Cancer Center, dr Shimon Sakaguchi z Osaka University i Ethan Shevach z National Institutes of Health. Badacze dokonali odkryć mających związek z komórkami odpornościowymi.

 

Dział naukowy agencji Thomson Reuters publikuje swoje ekspertyzy od 2002 roku. Dotąd wskazała ona trafnie aż 37 naukowców, którzy później dostali Nagrodę Nobla. Nie wszyscy wskazani badacze otrzymali jednak nagrodę w tym samym roku, w którym ich typowano.

 

Eksperci Thomson Reuters swoje prognozy opierają na liczbie cytowań poszczególnych naukowców. Zliczają oni, ile razy do ich publikacji odnosili się inni naukowcy. Liczba cytowań daje dobre pojęcie o tym, na ile dane badanie okazało się znaczące w świecie nauki.

 

PAP

an
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie