Arcydzieła malarstwa polskiego na wystawie we Wrocławiu

Kultura
Arcydzieła malarstwa polskiego na wystawie we Wrocławiu
PAP

Boznańska, Malczewski, Witkiewicz - dzieła tych wybitnych malarzy od niedzieli można podziwiać na wystawie kolekcji malarstwa polskiego z przełomu XIX i XX wieku w Pałacu Królewskim we Wrocławiu. Nie zabrakło też mniej znanych, ale równie wartych uwagi nazwisk.

Na wystawę składa się blisko 70 dzieł malarstwa polskiego z epok realizmu, akademizmu, Młodej Polski i lat międzywojennych. Całość została uporządkowana według grup tematycznych takich jak pejzaż, symbolizm i ekspresjonizm, folklor, portret, akt czy martwa natura. Organizatorzy wystawy podkreślają, że unikatem jest pochodzący z 1913 roku "Portret damy w czarnym kapeluszu" pędzla Olgi Boznańskiej. Na szczególną uwagę zasługują też dwa dzieła Jacka Malczewskiego - "Ślepy Faun" z 1910 roku oraz "Autoportret z Thanatosem" z 1920 roku.

 

Obok Boznańskiej i Malczewskiego nie zabrakło też innych wielkich nazwisk takich jak: Józef Chełmoński, Julian Fałat, Aleksander Gierymski, Stanisław Witkiewicz czy Stanisław Wyspiański.

 

Warte uwagi są jednak także prace mniej znanych twórców, w tym m.in. pochodzące z 1900 roku dwa płótna Wojciecha Weissa - "Japonka" i "Akt chłopca w pracowni". Nie można przeoczyć także "Martwej natury z jabłkami" Meli Muter czy wspólnego obrazu "Wyścig kolarski" autorstwa braci bliźniaków Efraima i Menesza Seidenbeutlów.

Wystawę "Arcydzieła malarstwa polskiego przełomu XIX i XX wieku" można oglądać we wrocławskim Pałacu Królewskim do 24 kwietnia 2016 roku.

 

PAP

Lena Wróblewska
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie