Węgry chcą, by wspólne siły zbrojne broniły granic UE

Świat
Węgry chcą, by wspólne siły zbrojne broniły granic UE
Reuters
Węgry chcą, by wspólne siły zbrojne broniły granic UE.

Rząd w Budapeszcie opowiada się za utworzeniem wspólnych sił zbrojnych, które strzegłyby zewnętrznych granic Unii. Węgierska prasa donosi, że rząd Victora Orbana byłby skłonny przyjąć określoną liczbę imigrantów, pod warunkiem, że południowa granica Unii będzie pilnie strzeżona.

Minister Spraw Zagranicznych Węgier Peter Szijjarto powiedział, że Unia Europejska powinna utworzyć wspólne siły zbrojne do kontroli jej granic. Węgry podkreślają swój sprzeciw wobec proponowanego przez Komisje Europejska rozdzielnika uchodźców i zauważają, że to Grecja, która wpuszcza do Unii tysiące ludzi, powinna brać na siebie większy ciężar.

 

Węgry stały się w ostatnich miesiącach głównym krajem tranzytowym dla uchodźców i imigrantów zmierzających głównie do Niemiec. M.in. dlatego rząd w Budapeszcie zarządził budowę kolejnych ogrodzeń - tym razem na odcinkach granicy węgierskiej z Serbią, Chorwacją i Rumunią.


Na wtorkowym posiedzeniu ministrów spraw wewnętrznych państw unijnych w Brukseli przeciwko podziałowi 120 tys. uchodźców pomiędzy kraje UE opowiedziały się - obok Węgier - także Czechy, Słowacja i Rumunia. Decyzję podjęto w głosowaniu większościowym, bo nie udało się osiągnąć porozumienia.

 

 

po
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie