3 miesiące aresztu dla księdza podejrzanego o wielokrotny gwałt i więzienie 14-latki

Polska
3 miesiące aresztu dla księdza podejrzanego o wielokrotny gwałt i więzienie 14-latki
Polsat News

Policja zatrzymała księdza z diecezji kieleckiej, który podejrzany jest o wielokrotny gwałt na nastolatce i uwięzienie jej. Duchowny usłyszał zarzuty popełnienia przestępstwa o charakterze seksualnym. Sąd aresztował go na 3 miesiące.

Prokuratura zarzuca 45-letniemu księdzu Adamowi W. kontakty seksualne z 14-latką, kilkukrotny gwałt i uwięzienie nieletniej. Do przestępstw miało dochodzić w ciągu ostatnich 2 lat. Duchownemu grozi 12 lat więzienia.


Księdzu postanowiono łącznie trzy zarzuty. - Pierwszy dotyczy okresu od września 2013 r. do września 2014 r. i dotyczy doprowadzenia małoletniej pokrzywdzonej poniżej lat 15 do obcowania płciowego i do tzw. innej czynności seksualnej - powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach Daniel Prokopowicz. Kolejny zarzut dotyczy okresu od listopada ubiegłego roku do lutego tego roku. - Chodzi o co najmniej kilka ustalonych zgwałceń tej samej nieletniej - wyjaśnił Prokopowicz. Trzeci zarzut dotyczy pozbawienia wolności.


Zarzuty dotyczą kapłana, który do niedawna w jednej z parafii w powiecie jędrzejowskim. Ustalono, że zdarzenia miały miejsce na terenie dwóch powiatów województwa świętokrzyskiego.


Prokuratura nie udziela informacji na temat wyjaśnień składanych przez księdza oraz tego, czy przyznaje się on do zarzucanych mu czynów.


Kielecka kuria przeprasza i podkreśla, że biskup wszczął już w tej sprawie postępowanie przewidziane prawem kanonicznym. Powołany został specjalny wewnętrzny trybunał, który zbada sprawę - poinformował Polsat News ks. Mirosław Cisowski, rzecznik diecezji kieleckiej. Akta sprawy zostały wysłane do Watykanu. Jeśli stolica apostolska uzna winę duchownego, może go wydalić ze stanu duchownego.

 

Polsat News, PAP

amal
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie