Rusza loteria paragonowa. Do wygrania samochody, tablety i laptopy

Biznes
Rusza loteria paragonowa. Do wygrania samochody, tablety i laptopy
Polsat News

Od dziś warto zbierać paragony. Ministerstwo finansów uruchamia loterię dla osób, które wezmą sklepowe wydruki z kasy fiskalnej. Co miesiąc do wygrania nagrody za 100 tys. zł.

Żeby wziąć udział w comiesięcznym losowaniu trzeba od dziś zbierać paragony fiskalne na kwotę co najmniej 10 zł, mieć ukończone 18 lat i zarejestrować się na stronie internetowej loterii.

 

Ministerstwo finansów podkreśla, że przedsięwzięcie pozwoli zmniejszyć szarą strefę. - Dzisiaj tylko 7 proc. z nas przy zakupie towarów i  zaledwie 5 proc. przy zakupie usług, w sytuacji kiedy nie otrzymuje paragonu - upomina się o niego. To zdecydowanie za mało i to chcemy zmienić - tłumczy wiceminister finansów Izabela Leszczyna. - Doświadczenia innych krajów, które wcześniej zorganizowały narodową loterię, np. Słowacji czy Portugalii, pokazują, że obywatele podchodzą do tego pomysłu z życzliwym zainteresowaniem - dodała. W tym ostatnim kraju zeszłoroczna loteria przyniosła rządowi w Lizbonie ponad 800 mln euro dodatkowych przychodów budżetowych.

 

Przewidziano też tablety dla przedsiębiorców, którzy wystawili zwycięskie paragony premiowane nagrodą główną. Dodatkowo raz na kwartał odbędzie się losowanie spośród paragonów pochodzących z premiowanej branży gospodarki. Nagrodami specjalnymi w tych losowaniach będą też samochody, ale wyższej klasy niż te w losowaniach miesięcznych.

 

- Loteria pełni przede wszystkim rolę edukacyjną. (…) Straty z powodu niezapłaconego podatku, przestępstw skarbowych i gospodarczych ciężko policzyć - powiedział w czwartek minister finansów Mateusz Szczurek, który był gościem Polsat News.

 

Według planów Ministerstwa Finansów loteria będzie trwała przez rok, później ewentualnie zostanie przedłużona.

pw
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie