Matka Polka bez pracy

Polska
Matka Polka bez pracy
Polsat News

Wciąż ciężko jest połączyć macierzyństwo z pracą. Aż 200 tys. bezrobotnych kobiet to matki dzieci do lat sześciu. Jak wynika ze statystyk resortu pracy, trudniej jest im podjąć pracę niż osobom niepełnosprawnym, bez doświadczenia zawodowego czy w zaawansowanym wieku.

W Polsce nadal popularny jest tradycyjny model.  W 2014 roku z urlopu ojcowskiego skorzystał tylko co trzeci mężczyzna. To oznacza wzrost w porównaniu do ubiegłych lat, ale ciągle to kobiety przodują w wydłużonej opiece nad dzieckiem. Po urlopie macierzyńskim i wychowawczym ciężko jest im wrócić do pracy. Rynek stale się zmienia, a umiejętności dezaktualizują. Często też pracodawca nie stwarza możliwości łączenia macierzyństwa z pracą.

 

W wielu gminach wciąż jest za mało żłobków i przedszkoli, a w tych, które są często brakuje miejsc. Kobiety, które nie mogą liczyć na pomoc babci lub nie stać ich na nianię zmuszone są do porzucenia pracy. Firmy niechętnie zatrudniają matki. Pracodawcy boją  się  m.in. częstych zwolnień lekarskich.

 

Najwięcej kobiet bez pracy jest w powiecie sztumskim w woj. pomorskim. To prawie 65 proc. wszystkich bezrobotnych.

 

Rzeczpospolita, PAP

przep
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie