Indie: Dalajlama przeprasza po kontrowersyjnym nagraniu z udziałem dziecka

Świat
Twitter/@ultimoranet

Dalajlama przeprosił po tym, jak w sieci pojawiło się wideo, na którym duchowy przywódca całuje dziecko w usta, a następnie prosi je o "ssanie mojego języka". Do sytuacji doszło podczas wydarzenia w północnych Indiach.

W poniedziałkowym oświadczeniu biuro Dalajlamy przekazało, że duchowny "pragnie przeprosić chłopca i jego rodzinę, a także jego wielu przyjaciół na całym świecie za krzywdę, jaką mogły spowodować jego słowa". Dodano, że "żałuje" tego incydentu.

 

"Jego Świątobliwość często droczy się z ludźmi, których spotyka w niewinny i zabawny sposób, nawet publicznie i przed kamerami" - napisano w oświadczeniu.

 

 

Wcześniej w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie z wydarzenia odbywającego w lutym w mieście Dharamshala w Indiach.

 

Na filmie widać, jak młody chłopiec podchodzi do laureata Pokojowej Nagrody Nobla, po czym pyta: "Czy mogę cię przytulić?".

 

87-letni przywódca duchowy zaprasza następnie chłopca na scenę. Ten przytula Dalajlamę. On z kolei wskazuje następnie na swoje usta i mówi: "To myślę, że w końcu także tutaj". Następnie pociąga chłopca za brodę i całuje go w usta. "I ssij mój język" - mówi po kilku sekundach, wysuwając język.

 

 

Tożsamość chłopca nie jest znana. 

Reakcja na zachowanie Dalajlamy

W odpowiedzi na incydent zajmująca się prawami dziecka organizacja Center for Child Rights przekazała CNN w oświadczeniu, że potępia "wszelkie formy wykorzystywania dzieci".

 

ZOBACZ: Indie: Słoń wpadł w szał i zaatakował ludzi na targowisku

 

"Niektóre wiadomości odnoszą się do kultury tybetańskiej o pokazywaniu języka, ale to wideo z pewnością nie dotyczy żadnej ekspresji kulturowej, a nawet jeśli tak jest, to taka ekspresja kulturowa jest niedopuszczalna" - dodano.

 

Obecny Dalajlama, Tenzin Gyatso, jest najbardziej znaną żyjącą postacią buddyjską na świecie.

 

Główny duchowy przywódca szkoły "Żółtych Czapek" buddyzmu tybetańskiego, Dalajlama jest czczony przez miliony jako reinkarnacja swoich 13 poprzedników.

 

an/ sgo/cnn.com

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!