Jacek Sasin: Dziś Polska jest niezależna i suwerenna energetycznie

Polska
Polsat News
Wicepremier Jacek Sasin

- Dzisiaj Polska jest wolna, zbudowała swoją niezależność energetyczną od Rosji. Dzisiaj nie potrzebujemy rosyjskich surowców energetycznych. Dzisiaj ani jeden procent ani gazu, ani ropy nie trafia do nas z Rosji - powiedział w sobotę w Świnoujściu (woj. zachodniopomorskie) wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

W sobotę do terminala LNG w Świnoujściu po raz pierwszy zawinął wyczarterowany przez PGNiG z Grupy Orlen metanowiec o imieniu "Lech Kaczyński" z ładunkiem skroplonego gazu z USA.


- To św. Lech Kaczyński zainicjował wielkie inwestycje, które dziś pracują na rzecz naszego bezpieczeństwa energetycznego - mówił wicepremier Jacek Sasin. - To właśnie z inicjatywy Lecha Kaczyńskiego w 2006 roku rząd premiera Jarosława Kaczyńskiego podjął decyzję o budowie terminala gazowego w Świnoujściu - dodał. 

 

Sasin: Dzisiaj Polska jest wolna

- Dzisiaj Polska jest wolna, zbudowała swoją niezależność energetyczną od Rosji. Dzisiaj nie potrzebujemy rosyjskich surowców energetycznych. Dzisiaj ani jeden procent ani gazu, ani ropy nie trafia do nas z Rosji - podkreślił. 


Sasin wyjaśnił, że droga do tego dnia była długa i wymagała podjęcia ciężkich decyzji. - Dzisiaj mamy swobodę, że możemy prowadzić politykę, która jest dobra dla Polski, dla naszej suwerenności, dla naszej niepodległości i jest dobra dla Polaków - zaznaczył.

 

Szef resortu aktywów państwowych przekazał, że z gazowca o imieniu "Lech Kaczyński", który w piątek dotarł do portu już jest wypompowywany gaz. Jest to jeden z ośmiu gazowców, które będą realizować dostawy dla Grupy Orlen.

 

ZOBACZ: Mateusz Morawiecki na Podkarpaciu. "Niech przyjedzie tutaj ktoś od Tuska


- Dzisiaj, po ośmiu latach rządów PiS, rządów Zjednoczonej Prawicy, Polska jest bezpieczna, Polska jest niezależna i suwerenna energetycznie - mówił. - Jest to wielki komunikat dla Polaków, to wielkie pokazanie tego, jak potrzebna jest odważna i skuteczna polityka w trudnych czasach - dodał.


- Mogę z tego miejsca złożyć zapewnienie, że z tej drogi nasz rząd, nasza formacja polityczna, nie zejdzie, że w dalszym ciągu bezpieczeństwo Polski i bezpieczeństwo Polaków będzie dla nas tym najważniejszym wyzwaniem, któremu będziemy chcieli sprostać tak, jak sprostaliśmy dotychczas - zaznaczył szef resortu aktywów państwowych. 

anw/polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!