ISW: Władimir Putin może ogłosić w środę drugą falę mobilizacji 

Świat
PAP/EPA/SERGEI BOBYLEV/SPUTNIK/KREMLIN POOL / POOL
Władimir Putin może w środę ogłosić drugą falę mobilizacji na wojnę w Ukrainie

Władimir Putin może ogłosić drugą falę mobilizacji 18 stycznia – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Pierwszy raz Putin wezwał Rosjan do "częściowej mobilizacji" na wojnę z Ukrainą we wrześniu ubiegłego roku.

We wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ogłosił, że 18 stycznia Władimir Putin wygłosi przemówienie z okazji 80 rocznicy przerwania blokady Leningradu przez Armię Czerwoną.

 

"Putin lubi używać symbolicznych dat do zwracania się do narodu rosyjskiego, a niektórzy rosyjscy prowojenni blogerzy zauważyli, że wykorzysta tę okazję do wypowiedzenia mobilizacji lub wojny z Ukrainą" - uważają analitycy ISW.

 

Analitycy ISW przypomina, że zarówno ukraiński, jaki i zachodni wywiad ostrzegał, że Putin może ogłosić kolejną falę mobilizacji w połowie stycznia 2023 roku.

 

ZOBACZ: Rosja. W styczniu możliwa nowa fala mobilizacji. Do armii ma trafić pół miliona ludzi

 

Amerykańscy analitycy zaznaczyli, że we wtorek ministerstwo obrony Federacji Rosyjskiej zdradziło plany Putina dotyczące wprowadzenia "wielkich zmian" w armii. Według ministra obrony Siergieja Szojgu, Rosja w latach 2023-2026 planuje zwiększyć liczbę żołnierzy do 1,5 miliona oraz m.in. umocnić granice z Finlandią.

 

"Reformy pokazują, że Rosja zamierza zreformować rosyjskie wojsko, aby prowadzić działania wojenne na dużą skalę, nie tylko podczas rozpoczętej wojnie w Ukrainie, jak już wcześniej wskazywało ISW. Nie jest jasne czy rosyjskie wojsko będzie w stanie rozwinąć się, jak zapowiedział to Szojgu w ciągu trzech lat" - dodał ISW.

Mobilizacja w Rosji na wojnę z Ukrainą

We wrześniu 2022 roku Władimir Putin zwracając się do narodu ogłosił "częściową mobilizację" na wojnę w Ukrainie. Decyzja rosyjskiego dyktatora wywołała protesty oraz masowe ucieczki z kraju, tworząc wielokilometrowe kolejki na granicy.  

 

ZOBACZ: W tydzień więcej osób wyjechało z Rosji, niż wzięło udział w agresji na Ukrainę


Na początku stycznia 2023 "The Guardian" powołując się na doniesienia ukraińskiego wywiadu wojskowego przekazywał, że Rosja może zmobilizować w styczniu dodatkowe 500 tys. poborowych.  

anw/ sgo/polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!