Rosja nie przerywa zbrojeń. Dozbraja strategiczne siły nuklearne w system Avangard

Świat
Telegram/ Ministerstwo Obrony FR/ TASS
System Avangard

System Avangard może zaatakować dowolne miejsce na Ziemi i porusza się z około dziewięć razy większą prędkością, niż dźwięk. Jest zdolny do przenoszenia broni jądrowej. Rosjanie twierdzą, że udało im się zwiększyć potencjał tej broni.

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało o rozpoczęciu procesu dozbrajania kolejnego pułku rakietowego w system Avangard. Sprzęt otrzyma 13. Dywizja Rakietowa stacjonująca w miejscowości Jasny przy granicy z Kazachstanem.

 

Ministerstwo zaznacza w komunikacie cytowanym przez TASS, że "realizacja zaplanowanych na 2022 rok działań dozbrajania strategicznych sił rakietowych, zwiększy zdolności bojowe komponentu sił nuklearnych przeznaczonych do realizacji zadań strategicznego odstraszania".

 

Opublikowano też nagranie z instalacji systemu Avangard.

 

https://t.me/tass_agency/167044

Czym jest system Avangard

Obecnie nie wiadomo ile dokładnie pocisków nowego typu posiadają Rosjanie. W pierwszy wyposażyli swoje jednostki rakietowe pod koniec 2019 roku. Avangard to ponaddźwiękowa rakieta, która pozwala atakować praktycznie dowolny cel na Ziemi.

 

ZOBACZ: Rosja chce znów przetestować rakietę atomową Szatan 2. Paradoksalnie to dobra informacja

 

Może przenosić ładunki konwencjonalne i jądrowe. Po wystrzeleniu przedostaje się do wyższych partii atmosfery i może tam osiągnąć bardzo duże prędkości. Według danych z rosyjskich testów Avangard jest w stanie rozpędzić się do 11,2 tysiąca km/h.

 

Prędkość dźwięku to 1224 km/h, czyli około dziewięć razy mniej niż prędkość rosyjskiego pocisku.

jk/dk/ Polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!