Były wiceszef ABW Bartosz Jarmuszkiewicz nowym szefem Agencji Wywiadu

Polska
Agencja Wywiadu/Facebook
Siedziba Agencji Wywiadu w Warszawie

Premier Mateusz Morawiecki powołał w poniedziałek pułkownika Bartosza Jarmuszkiewicza na stanowisko szefa Agencji Wywiadu (AW). Dotychczas był on wiceszefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW).

Pułkownik Bartosz Jarmuszkiewicz jest absolwentem kursu oficerskiego dla funkcjonariuszy wywiadu. Służbę w Urzędzie Ochrony Państwa (od 2002 roku Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, przyp. red.) rozpoczął w 1997 roku. Kurs oficerski ukończył w Ośrodku Kształcenia Kadr Wywiadu (OKKW) w Starych Kiejkutach.

 

Nowy szef Agencji Wywiadu od początku służby zajmował się pracą operacyjną. Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe na stanowiskach kierowniczych średniego i wyższego szczebla.

Bartosz Jarmuszkiewicz przechodzi z kontrwywiadu do wywiadu

Od 20 maja 2020 roku pułkownik Bartosz Jarmuszkiewicz był zastępcą szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Sprawował nadzór m.in. nad Departamentem Kontrwywiadu. Aktywnie współpracował z wywiadem i kontrwywiadem służb specjalnych państw sojuszniczych.

 

Zgodnie z ustawą o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu, szefów tych dwóch instytucji powołuje i odwołuje premier po zasięgnięciu opinii prezydenta, kolegium oraz sejmowej komisji ds. służb specjalnych.

arż/ sgo/polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!