Warszawa. Więcej koronawirusa wykrywanego w ściekach

Polska
Polsat News
Próbki pobierane są z czterech stałych punktów

Od początku lipca zauważamy wyraźny wzrost ilości wykrywanego w warszawskich ściekach DNA wirusa SARS-CoV-2 - przekazał polsatnews.pl rzecznik rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Marek Smółka.

- Badania prowadzimy od marca tego roku - przekazał, dodając, że "po tym wiosennym szczycie i późniejszym spadku obserwujemy teraz wzrost wykrywanego w ściekach wirusa".

 

Wyjaśnił, że nie są to wartości porównywalne z tymi notowanymi podczas poprzedniej fali zakażeń, ale "wzrosty są wyraźne". 

Próbki z miejsc tłumnie odwiedzanych 

Próbki pobierane są z czterech stałych punktów, dwóch w z oczyszczali "Czajka" i po jednym w "Południe" oraz infrastruktury w Pruszkowie. Materiał jest pozyskiwany "dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i w czwartki".

 

- Do tego pobieramy próbki z miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi, jak obiekty sportowe, rejon Dworca Centralnego czy hala EXPO - zaznaczył. 

 

ZOBACZ: Szef WHO: Pandemia COVID-19 jest daleka od zakończenia

 

Przekazał, że z wyniki "dają obraz szerszy, niżeli dla samej Warszawy, ponieważ do oczyszczalni miejskich spływają ścieki też z poza stolicy". 

 

Wyniki pozyskane z badania ścieków zdają się zbiegać z danymi Ministerstwa Zdrowia, notującego w ostatnich dniach wysokie wzrosty zakażeń, przy zniesieniu wymogów masowego testowania. 

laf/polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!