Wojna w Ukrainie. 18-latka przekazywała informacje siłom rosyjskim. Grozi jej dożywocie

Świat
PAP/EPA/STR
Ukraińskie służby zatrzymują podejrzaną o zdradę obywatelkę Ukrainy

18-latka z Ukrainy zdradzała siłom rosyjskim rozmieszczenia wojsk ukraińskich. Została złapana i oskarżona o kolaborację - przekazała Prokuratura Generalna Ukrainy. Dodano, że za ten czyn grozi jej dożywocie.

Kobieta, która mieszkała w Bachmucie w obwodzie donieckim, w maju i czerwcu co najmniej 14 razy przekazywała Rosjanom z własnej woli informacje o miejscu stacjonowania ukraińskich obrońców tego miasta. Za pośrednictwem aplikacji internetowych podejrzana przekazywała okupantom współrzędne lokalizacji żołnierzy i sprzętu wojskowego.

 

Osiemnastolatkę zatrzymana przez służby. Ustalono, że przekazywała rosyjskim najeźdźcom współrzędne położenia Sił Zbrojnych. Jest podejrzewana o zdradę stanu w warunkach wojny, za co grozi 15 lat pozbawienia wolności lub dożywocie z konfiskatą mienia.

 

https://t.me/pgo_gov_ua/4435

Ukraińskie służby tropią przypadki zdrady

Państwowe Biuro Śledcze Ukrainy (DBR) poinformowało jakiś czas temu, że cały czas prowadzi dochodzenia przedprocesowe w postępowaniu karnym w sprawach o zdradę, kolaborację i inne przestępstwa, szkodzące obronnie naszego państwa w stanie wojennym. 

 

DBR cały czas przypomina i ostrzega wszystkich urzędników i funkcjonariuszy organów ścigania przed współpracą z rosyjskimi siłami okupacyjnymi. Surowa kara za takie przestępstwa jest nieunikniona. Krótkoterminowe korzyści z służenia okupantom zamienią się w haniebne i długoterminowe więzienie – powiedziała rzecznik prasowa biura Tatiana Sapian.

mbl/zdr/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!