Ursula von der Leyen: jeśli UE ma działać szybciej, zasada jednomyślności jest bez sensu

Świat
PAP/EPA/Quique Garcia
Szefowa KE Ursula von der Leyen

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w poniedziałek, że jeśli UE ma działać szybciej, "nie ma sensu" stosowania zasady jednomyślności w kluczowych obszarach polityki zagranicznej Unii Europejskiej. Jak dodała, bierze pod uwagę zmiany w traktacie o UE.

W poniedziałek kończy się unijna Konferencja w sprawie przyszłości Europy dobiega końca. Wśród przyjętych w ramach CoFoE 49 rekomendacji znajduje się m.in. postulat zniesienia zasady jednomyślności dla decyzji dotyczących unijnej polityki zagranicznej. 

 

- Jeśli Unia ma działać szybciej, zasada ta nie ma już sensu w kluczowych obszarach polityki UE - powiedziała w Strasbourgu Ursula von der Leyen cytowana przez Reutersa.

Niemiecka minister: ważne, by było mniej opcji weta

W podobnym tonie wypowiadała się w poniedziałek niemiecka minister stanu ds. Europy i Klimatu Anna Lührmann. - Dla nas, jako rządu federalnego, niezwykle ważne jest to, aby w polityce zagranicznej było mniej opcji weta, co da większe możliwości działania. Ale takie możliwości istnieją już w obowiązujących traktatach. Jako instytucje europejskie powinniśmy teraz wspólnie zastanowić się, jak najlepiej osiągnąć ten cel - wskazała.

 

Niemiecka minister zaapelowała jednak, aby w najbliższym czasie skupić się przede wszystkim na propozycjach, które nie wymagają zmiany traktatu.

 

- Jest wiele świetnych pomysłów, na przykład w dziedzinie energii odnawialnej lub wzmocnienia europejskich zdolności obronnych - podkreśliła.

zdr/msl/Reuters

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!