W Rybniku powstał mural pochłaniający smog. Start akcji "Czyste, Zielone Miasta"

Polska
red
Osłonięcie muralu w ramach akcji "Czyste, Zielone Miasta"

W ramach projektu „Czyste, Zielone Miasta” Stowarzyszenia Program Czysta Polska w Rybniku został odsłonięty mural pochłaniający smog. Wydarzeniu towarzyszyła akcja sprzątania rzeki Rudy oraz sadzenia drzew.

Projekt „Czyste, Zielone Miasta” wpisuje się w ideę inspirowania i inicjowania zmian przez Stowarzyszenie Program Czysta Polska. W trakcie tegorocznej edycji, pojawimy się w 45 polskich miejscowościach. Pierwszym miastem był Rybnik. Ta akcja, to nie tylko edukacja, ale również integracja mieszkańców i aktywizacja młodego pokolenia do zdrowego trybu życia w ekologicznym świecie. Chcemy dać nowy impuls dotychczasowym, ekologicznym działaniom lokalnych samorządów!

Mural, który oddycha

W Rybniku odsłonięto mural, którego zadaniem jest oczyszczać powietrze ze smogu. Jego prezentacja odbyła się w sobotę rano, jako inauguracja akcji "Czyste, Zielone Miasta" Stowarzyszenia Program Czysta Polska. Tego samego dnia w mieście odbyło się także wydarzenie, podczas którego sadzono drzewa i sprzątano okolicę.

 

Podczas inauguracji akcji "Czyste, Zielone Miasta" w Rybniku odbyły się następujące wydarzenia:

  • odsłonięcie muralu na ścianie kamienicy przy ul. Rzecznej 4;
  • sprzątanie rzeki Rudy;
  • sadzenie drzew i krzewów w dzielnicy Boguszowice.

 

Inauguracja akcji "Czyste, Zielone Miasta"

Mural, który powstał w Rybniku został namalowany farbami fotokatalitycznymi. W wyniku fotokatalizy szkodliwe substancje organiczne i nieorganiczne ulegają mineralizacji i są przekształcane w prostsze związku, ograniczając zanieczyszczenia. Substancją katalizującą jest dwutlenek tytanu zawarty w farbach. Dzięki temu oczyszcza powietrze ze smogu. 

 

 

red/Polsat

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!