Niemcy. Prorosyjska demonstracja przy dźwiękach "Kalinki" przejechała przez Stuttgart

Świat
Rex Features/East News
Prorosyjski protest w Berlinie, 3 kwietnia 2022 r.

Przez Stuttgart, stolicę Badenii-Wirtembergii, przejechała w sobotę długa kolumna samochodów, ozdobionych flagami Rosji i Związku Sowieckiego. W demonstracji brało udział blisko 200 samochodów. Słychać było rosyjski hymn i "Kalinkę". Uczestnicy chcieli zaprotestować przeciwko rosnącej wrogości wobec Rosjan – informuje "Die Welt".

Organizatorzy demonstracji skarżyli się na rosnącą wrogość i „dyskryminację ludności rosyjskojęzycznej”.

 

"Przed wyruszeniem kolumny samochodów, odegrano hymny narodowe Rosji i Niemiec, a ludzie tańczyli i śpiewali przy dźwiękach rosyjskiej pieśni ludowej Kalinka" – opisuje "Die Welt". Policja nie odnotowała żadnych incydentów ani poważnych zakłóceń w ruchu.

 

W niedzielę, 3 kwietnia, kawalkada prawie 400 samochodów z rosyjskimi flagami przejechała przez Berlin. W ten weekend planowane są podobne demonstracje prorosyjskie w kilku miastach Niemiec, m.in. w Hanowerze i Frankfurcie.

 

Andrij Melnyk, ambasador Ukrainy w RFN, zaapelował na Twitterze do władz Hanoweru o zakazanie prorosyjskiej parady w sytuacji, gdy "ukraińskie kobiety i dzieci są gwałcone i mordowane" przez rosyjskie wojska.

 

"To wstyd dla Niemiec! Nie chodzi o wolność wypowiedzi. Proszę o ZAKAZANIE!!" - napisał Melnyk.

grz/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!