Agresja na Ukrainę. Brytyjski wywiad: Rosja przerzuca żołnierzy z Gruzji na Ukrainę

Świat
PAP/EPA/MAXAR TECHNOLOGIES
Rosyjska kolumna wojskowa na południe od Izium

Rosja przerzuca na Ukrainę część swoich sił z Gruzji - od 1200 do 2000 żołnierzy - co niemal na pewno nie było planowane i świadczy o znacznych stratach, jakie rosyjskie wojska ponoszą podczas inwazji - podało w czwartek wieczorem brytyjskie ministerstwo obrony.

"Rosja przerzuca elementy swoich sił z Gruzji, aby wzmocnić inwazję na Ukrainę. Od 1200 do 2000 tych żołnierzy jest przegrupowywanych w trzy batalionowe grupy taktyczne. Jest wysoce mało prawdopodobne, że Rosja planowała prowadzenie wzmocnień w ten sposób i świadczy to o niespodziewanych stratach, jakie poniosła podczas inwazji" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Ambasador Jewhen Cymbaliuk na radzie OBWE: Rosjanie zachowują się jak terroryści"

 

Rosną straty wśród rosyjskich żołnierzy, najnowsze dane strony ukraińskiej wskazują, że od początku wojny zginęło lub odniosło rany już ponad 17 tys. żołnierzy. Kreml stara się pozyskać nowych bojowników m.in. z Syrii.

 

W połowie marca wywiad Ukrainy informował, że Rosja planuje zwiększyć siły ofensywne prowadzące inwazję na Ukrainę, wskazano, że trwa rekrutacja najemników z Syrii i Libii. Z kolei portal Hromadske, powołując się na sztab sił zbrojnych Ukrainy informował, że do walk ma dołączyć część kontyngentu rozjemczego z Górskiego Karabachu.

mst//PAP/Polsat News

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!