Anna Moskwa o rezygnacji z rosyjskich dostaw: Daniel Obajtek szuka bezpiecznego rozwiązania

Biznes
PAP/Paweł Supernak
Daniel Obajtek

- Prezes Daniel Obajtek szuka bezpiecznego rozwiązania wyjścia z umowy - mówiła Anna Moskwa zapytana w programie "Gość Wydarzeń" o konsekwencje rezygnacji z dostaw rosyjskich surowców. Minister klimatu i środowiska dodała, że Polska wciąż liczy na refleksję państw Unii Europejskiej i solidarne sankcje wobec Władimira Putina.

Polski rząd zapowiedział odejście od importu rosyjskich surowców. Pojawia się pytanie, jakie skutki będzie to miało dla polskiej gospodarki i odbiorców indywidulanych.

 

- Wydaje się, że na dzisiaj to jest jedyna słuszna decyzja jaką możemy podjąć. Patrzymy na dalej trwającą wojnę na Ukrainie. Na brak zdecydowanej, solidarnej reakcji państw europejskich. Polska stoi za za Ukrainą - zapewniła Anna Moskwa w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w "Gościu Wydarzeń". Dodała, że tej sytuacji Polska "nie może zachować się inaczej".

 

Minister klimatu i środowiska zwróciła też uwagę, że Polska "od samego początku" postuluje, żeby sankcje na paliwa, gaz, węgiel były "jednolite, solidarne, zdecydowane i konsekwentne" w ramach Unii Europejskiej.

 

- Ciągle spotykamy opór różnych państw w różnych obszarach. Brak też decyzji na częściowe sankcje. Nie możemy dłużej czekać. To nie jest decyzja oparta na emocjach, tylko oparta na bezpieczeństwie i dbaniu o to bezpieczeństwo w przyszłości. Nie możemy zgadzać się na finansowanie wojny, ale jednocześnie mamy świadomość, że dalsze uzależnianie się od Rosji i trwanie w tym uzależnieniu, to osłabianie naszej pozycji. Zależność od Rosji to element braku naszego bezpieczeństwa - powiedziała minister.

"Polityka energetyczna to nie jest biznes"

Anna Moskwa stwierdziła również, że obecna sytuacja pokazała, iż "polityka energetyczna to nie jest biznes". Jest zdaniem biznesem nie są też relacje z Gazpromem. 

 

Uzależnienie Niemiec na dziś jest stricte polityczne. Rząd niemiecki nie jest w stanie podjąć dzisiaj decyzji ze względów i gospodarczych, i politycznych - argumentowała. 

 

Minister została zapytana o konsekwencje zerwania umów z rosyjskimi dostawcami na surowce. - Prezes Obajtek szuka bezpiecznego rozwiązania wyjścia z tej umowy (Bogdan Rymanowski pytał o kontrakt obowiązujący do 2024 roku). Mamy nadzieję, że państwa europejskie dołączą i będziemy w stanie podjąć decyzję o sankcjach solidarnie - podkresliła minister.


Cały artykuł dostępny jest na stronie Interii.

 

zdr/Interia

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!