Rosja chce zorganizować Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Wyraziła oficjalne zainteresowanie

Świat
Andrzej Iwańczuk/REPORTER
Stadion w Niżnym Nowogrodzie - mecz w grupie F podczas Mistrzostwa Świata w piłce nożnej

Rosja oficjalnie wyraziła zainteresowanie organizacją Mistrzostw Europy w 2028 lub 2032 roku, mimo niemal całkowitego wykluczenia ze świata sportu. "Rosja ma doświadczenie w organizacji dużych imprez piłkarskich" - stwierdził szef rosyjskiej federacji Aleksander Diukow.

Pomimo surowych sankcji z powodu inwazji zbrojnej na Ukrainę oraz niemal całkowitego wykluczenia ze świata sportu, Rosja oficjalnie wyraziła zainteresowanie do organizacji piłkarskich mistrzostw Europy w 2028 lub 2032 roku.

 

Szef rosyjskiej federacji Aleksander Diukow przekazał agencji TASS, że Rosja zgłosiła do UEFA chęć organizacji któregoś z tych turniejów i teraz ma czas do 12 kwietnia 2023 roku na przygotowanie oficjalnego wniosku.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rosjanie zostawiają zwłoki poległych w workach, leżą pod gołym niebem

 

Diukow wskazał, że Rosja ma doświadczenie w organizacji dużych imprez piłkarskich, gdyż gościła m.in. mundial w 2018 roku, i dysponuje odpowiednią infrastrukturą, by odpowiednio przeprowadzić ME.

 

Po zbrojnej inwazji na Ukrainę Rosja została jednak wykluczona ze wszystkich rozgrywek pod egidą UEFA i FIFA, m.in. "Sborna" przegrała walkowerem planowany na czwartek mecz z Polską w półfinale baraży o awans do tegorocznego mundialu.

Mistrzostwa Europy 2028. Faworyci do organizacji imprezy

Faworytami do organizacji ME 2028 są Wielka Brytania i Irlandia. W środę, w ostatnim dniu składania wniosków, piłkarskie federacje Anglii, Szkocji, Walii, Irlandii Północnej i Irlandii złożyły stosowne dokumenty.

 

ZOBACZ: Ukraina. OSW: Rosja eskaluje terror wobec ludności cywilnej. "Plądrowanie sklepów, mordy i gwałty"

 

Wielka Brytania i Irlandia były zainteresowane organizacją mistrzostw świata w 2030 roku, ale po analizach zrezygnowały ze zgłoszenia swojej kandydatury. Zamiast tego chcą gościć mistrzostwa Starego Kontynentu dwa lata wcześniej.

 

Wcześniej deklarację ws. zainteresowania organizacją złożyły Włochy, w środę także turecka federacja poinformowała, że chętnie będzie gospodarzem kontynentalnych mistrzostw za sześć bądź 10 lat.

 

Oficjalna lista kandydatów do organizacji Euro 2028 i 2032 ma zostać ogłoszona w kwietniu, a wybór gospodarzy obu imprez jednocześnie zaplanowany jest na wrzesień przyszłego roku.

 

Najbliższa edycja mistrzostw Europy odbędzie się w 2024 roku w Niemczech.

mst//PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!