Rosja zaatakuje Ukrainę? Pentagon wydał rozkaz wycofania żołnierzy z Ukrainy

Świat
PAP/Darek Delmanowicz
"Bezpieczeństwo naszego personelu jest naszym najwyższym priorytetem. Pozostajemy zaangażowani w nasze relacje z ukraińskimi siłami zbrojnymi" - napisano w oświadczeniu

Minister obrony USA Lloyd Austin wydał rozkaz tymczasowego wycofania z terytorium Ukrainy 160 żołnierzy amerykańskiej Gwardii Narodowej Florydy - poinformował w sobotę Pentagon. Wojskowi byli tam obecni od listopada ub.r. na misji szkoleniowej. Żołnierze zostaną rozmieszczeni w innej części Europy.

Informację przekazał w sobotę rzecznik resortu, zaznaczając, że przemieszczenie żołnierzy ma być tymczasowe.

 

"Bezpieczeństwo naszego personelu jest naszym najwyższym priorytetem. Pozostajemy zaangażowani w nasze relacje z ukraińskimi siłami zbrojnymi" - napisano w oświadczeniu.

 

ZOBACZ: Ukraina kontra Rosja. MSZ odradza podróże na Ukrainę, które nie są konieczne

 

160-osobowy kontyngent Gwardii Narodowej Florydy przebywał na Ukrainie od listopada, szkoląc ukraińskich żołnierzy.

 

Decyzję ogłoszono tuż po tym, jak Departament Stanu USA poinformował o wycofaniu większości swoich dyplomatów z Kijowa i zawieszeniu działalności tamtejszego konsulatu w związku z możliwą rosyjską inwazją w nadchodzących dniach. Ukrainę opuszczają także członkowie amerykańskiej misji obserwacyjnej OBWE. Częściową ewakuację swoich placówek na Ukrainie zarządziła też Rosja.

nb/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!