Manewry wojskowe na Ukrainie zbiegną się w czasie z ćwiczeniami na Białorusi

Świat
AP/Associated Press/East News
Ukraiński żołnierz obsługujący ciężki karabin maszynowy na linii frontu w okolicach Ługańska na wschodzie Ukrainy

Siły zbrojne Ukrainy w dniach 10-20 lutego, równolegle z białorusko-rosyjskimi manewrami wojskowymi na Białorusi, przeprowadzą manewry z wykorzystaniem tureckich dronów Bayraktar, amerykańskich pocisków Javelin oraz dostarczonych przez W. Brytanię wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych NLAW - poinformował minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

- Ćwiczenia odbędą się między innymi na poligonach Równe, Kowel, Owrucz (graniczące z Białorusią północne obszary Ukrainy - RED.), na Piaskach Aleszkowskich czy w pobliżu Odessy - powiedział szef resortu podczas poniedziałkowej rozmowy w programie "Wolność słowa" na kanale ICTV.

 

ZOBACZ: Ukraina. Lider prorosyjskich separatystów: na wschodzie może wkrótce wybuchnąć wojna na pełną skalę

 

Reznikow ocenił, że "bardzo prawdopodobnym scenariuszem jest rosyjska próba destabilizacji Ukrainy". - Próbę zmiany systemu politycznego, władzy politycznej na Ukrainie uważam za całkowicie prawdopodobny scenariusz, musimy się na niego przygotować - zaznaczył.

 

ZOBACZ: Rosja. Władimir Putin po rozmowie z Macronem: wierzę w pokojowe uregulowanie sytuacji wokół Ukrainy

 

Zastrzegł przy tym, że "możliwość zajęcia budynków administracyjnych, wykorzystywania prorosyjskiej czy prosowieckiej ludności, jak stało się to w 2014 roku przy użyciu »zielonych ludzików«, nie jest już możliwa".

aml/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!