Senat jednogłośnie za uchwałą wspierającą Ukrainę

Polska
PAP/Paweł Supernak
Za uchwałą głosowało wszystkich 92 senatorów biorących udział w głosowaniu.

Senat przyjął w piątek jednogłośnie uchwałę w sprawie wsparcia Ukrainy. Senat wspiera polityczną i finansową pomoc dla Ukrainy, dostawy broni do tego państwa oraz udział żołnierzy krajów członkowskich NATO w szkoleniu ukraińskich wojskowych; Ukraina stanęła wobec śmiertelnego niebezpieczeństwa - głosi uchwała.

Za uchwałą głosowało wszystkich 92 senatorów biorących udział w głosowaniu.

Senat: Nie ma bowiem bezpiecznej Polski bez niepodległej Ukrainy

"Dziś, gdy Ukraina stanęła wobec śmiertelnego niebezpieczeństwa - groźby kolejnej inwazji - jest szczególnie ważne, by władze Rzeczypospolitej niezawodnie wspierały naszego sąsiada. Nie ma bowiem bezpiecznej Polski bez niepodległej Ukrainy. Wolna Ukraina jest jednym z gwarantów bezpieczeństwa Polski" - głosi uchwała.

 

ZOBACZ: Słowacja udostępni USA dwa lotniska wojskowe. Podpisano umowę

 

Podkreślono w niej, że "Senat Rzeczypospolitej Polskiej wspiera polityczną i finansową pomoc dla Ukrainy, dostawy broni do tego państwa oraz udział żołnierzy krajów członkowskich NATO w szkoleniu ukraińskich wojskowych. Wszelkie działania zmierzające do odstraszenia agresora mają ogromny wpływ na morale narodu ukraińskiego".

 

"Rosja zgromadziła przy granicach Ukrainy ogromną armię wyposażoną w czołgi, ciężką artylerię, okręty oraz lotnictwo bojowe. Celem tej eskalacji napięcia jest destabilizacja Europy. Grozi to wybuchem największego konfliktu zbrojnego od czasów II wojny światowej" - ocenili senatorowie.

"Dzisiaj stoimy wobec testu polityki otwartych drzwi"

"W 1994 roku Stany Zjednoczone, Rosja i Wielka Brytania zobowiązały się do respektowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz powstrzymania się od wszelkich gróźb użycia siły przeciwko jej niepodległości w zamian za likwidację potencjału nuklearnego. Ukraina swoje zobowiązania wypełniła. Mimo to Rosja w 2014 roku zaatakowała Ukrainę, zaanektowała Krym i kontroluje separatystów w Donbasie" - czytamy w uchwale.

 

ZOBACZ: Ukraina. Wołodymyr Zełenski zapowiada zwiększenie liczebności sił zbrojnych o 100 tys. żołnierzy

 

Zaznaczono w niej też, że "przed kolejną inwazją Rosji Ukrainę bezwarunkowo wspierają: Sojusz Północnoatlantycki, Unia Europejska i Stany Zjednoczone Ameryki. Władze w Kijowie rozpoczęły strategiczną współpracę z NATO w 1997 roku, a w 2008 roku sojusznicy wyrazili zgodę na jej przyszłe członkostwo".

 

"Dzisiaj stoimy wobec testu tej polityki otwartych drzwi. Senat Rzeczypospolitej Polskiej wyraża równocześnie przekonanie, że dialog z Federacją Rosyjską jest możliwy. Nie może on jednak się odbywać w sytuacji militarnego szantażu, podważania zasady nienaruszalności granic w Europie oraz ataków hybrydowych na demokratyczne instytucje. Warunkiem tego dialogu jest wycofanie wojsk rosyjskich z ukraińskiego przygranicza" - podkreślono w uchwale.

 

Przypomniano też, że Polska była pierwszym państwem, które uznało niepodległość Ukrainy. "Kolejne polskie rządy wzmacniały strategiczne partnerstwo naszych krajów" - dodali senatorowie. 

zma/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!