Koniec z przymusowymi małżeństwami w Afganistanie

Świat
Pixabay/ArmyAmber

Koniec z przymusowymi małżeństwami w Afganistanie - podaje w piątek agencja Associated Press. Rządzący Afganistanem Talibowie ogłosili wprowadzenie zakazu zmuszania kobiet do małżeństw, deklarując jednocześnie poparcie dla praw kobiet.

"Oboje (kobiety i mężczyźni) powinni być równi. Nikt nie może skłaniać kobiety do małżeństwa przez wymuszenie lub nacisk" - głosi rozporządzenie.

 

ZOBACZ: Afganistan. Jagoda Grondecka: ludzie koczują przed piekarniami licząc, że ktoś im kupi chleb

 

Decyzja ogłoszona przez najwyższego przywódcę talibów Hibatullaha Achundzadę została podjęta w czasie, gdy ubóstwo w Afganistanie gwałtownie rośnie. Jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy jest wstrzymanie przez zagraniczne rządy funduszy, które przez lata wspomagały afgańską gospodarkę. Ocenia się, że próby złagodzenia polityki wobec kobiet są związane ze świadomością rządu talibskiego, że pogwałcenie ich praw powoduje nakładanie sankcji i wycofywanie funduszy przez Zachód.

Małżeństwa za pieniądze

Przymusowe małżeństwa stają się coraz bardziej powszechne w Afganistanie, ponieważ córki są wydawane za mąż za pieniądze, które można wykorzystać na spłatę długów i wyżywienie rodzin. Często są to małżeństwa niepełnoletnich dziewcząt, a nawet dzieci. Nowe talibskie zarządzenie nie reguluje dozwolonego wieku zawarcia małżeństwa. Wcześniej oficjalnie można było wziąć ślub po ukończeniu szesnastego roku życia.

 

ZOBACZ: Afganistan. Nie żyje reprezentantka kraju w siatkówce. Mahjabeen Hakimi została zamordowana

 

Talibowie oświadczają teraz, że są przeciwni praktyce wymiany kobiet w zamian za pieniądze czy w celu zażegnania sporu między zwaśnionymi mężczyznami. Rząd w Afganistanie zadecydował, że wdowa będzie mogła ponownie wyjść za mąż, gdy upłynie siedemnaście tygodni od śmierci męża i będzie miała prawo do wybrania nowego małżonka samodzielnie. Tradycyjnie kobieta po śmierci męża musiała wyjść za mąż za jednego z jego braci lub krewnych.

 

Talibscy przywódcy przekazali także, że nakazano sądom afgańskim sprawiedliwe traktowanie kobiet, zwłaszcza wdów ubiegających się o spadek. Talibowie twierdzą również, że zwrócili się do ministrów rządu o rozpowszechnianie świadomości praw kobiet w społeczeństwie.

 

W Afganistanie wciąż tysiące dziewcząt nie może chodzić do szkoły, a część kobiet nie może wrócić do pracy z powodu nakazów, jakie wprowadzili Talibowie tuż po przejęciu władzy.

dk/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!