Korea Płd. Szef Pentagonu krytykuje Chiny za prace nad bronią hipersoniczną

Świat
PAP/EPA/SONG KYUNG-SEOK / POOL
Szef Pentagonu Lloyd Austin

Dążenie Chin do posiadania broni hipersonicznej zwiększa napięcia w regionie; musimy mieć zdolność do obrony przed potencjalnymi zagrożeniami - oświadczył w czwartek szef Pentagonu Lloyd Austin po dorocznym spotkaniu z ministrem obrony Korei Płd. Suh Wukiem.

Na spotkaniu w Seulu Austin i Suh dyskutowali na temat wyzwań związanych z rosnącą potęgą wojskową Chin i ewoluującym zagrożeniem nuklearnym i rakietowym ze strony Korei Północnej – wynika z relacji agencji prasowych AP i Yonhap.

 

- Mamy obawy dotyczące zdolności militarnych, do jakich ChRL wciąż dąży (…). Dążenie do tych zdolności zwiększa napięcia w regionie - powiedział Austin, odnosząc się do testu broni hipersonicznej, który według władz USA Chiny przeprowadziły w lipcu.

 

ZOBACZ: Łukaszenka: Rosja dostarczyła Białorusi system rakietowy S-400 do celów szkoleniowych

 

- To podkreśla, dlaczego uznajemy ChRL za wiodące wyzwanie dla nas. Będziemy w dalszym ciągu utrzymywać zdolności do obrony i odstraszania przed szeregiem potencjalnych zagrożeń ze strony ChRL dla nas i naszych sojuszników - dodał minister obrony USA.

Pekin odpiera zarzuty

Dążenie Chin do rozwoju potęgi wojskowej i pozbawienia USA dominującej pozycji w Azji wywołuje niepokój w Waszyngtonie. Według ekspertów testowany w lipcu pocisk hipersoniczny został opracowany w celu wyminięcia amerykańskiej obrony przeciwrakietowej - pisze AP. Pekin zaprzeczył, że testowano broń hipersoniczną. Według chińskich władz próba dotyczyła pojazdu kosmicznego wielokrotnego użycia, a nie pocisku.

 

Po raz pierwszy we wspólnym komunikacie z dorocznego spotkania ministrów obrony USA i Korei Płd. wspomniano o konieczności utrzymania pokoju i bezpieczeństwa w Cieśninie Tajwańskiej, co analitycy uznają za zapowiedź rozszerzenia współpracy sojuszników na obszary poza Półwyspem Koreańskim - podał z kolei Yonhap.

Aktualizacja planów na wypadek wojny

Południowokoreańska agencja podkreśla, że Austin i Suh wykonali też pierwszy krok w kierunku aktualizacji planów na wypadek wojny, by wzmocnić zdolności bojowe w obliczu zmieniającego się zagrożenia nuklearnego i rakietowego ze strony Korei Płn.

 

ZOBACZ: Meta poinformowała o usunięciu fałszywych grup i profili zajmujących się sytuacją na granicy

 

Zatwierdzone przez ministrów "wytyczne planowania strategicznego" pokazują "determinację sojuszników, by rozwijać wspólne zdolności militarne, aby odpowiedzieć na różne scenariusze wojny, w tym użycie przez Koreę Północną zarówno broni nuklearnej, jak i konwencjonalnej" - ocenia Yonhap.

kmd/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!