Migranci otrzymują kolejne instrukcje. "Okażcie cierpliwość, wytrzymajcie jeszcze tydzień"

Polska
PAP/EPA/STR
Migranci otrzymują kolejne instrukcje, związane z długotrwałym oddziaływaniem na Polskę

Migranci otrzymują kolejne instrukcje, związane z długotrwałym oddziaływaniem na Polskę - poinformował w piątek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Dodał, że kryzys polityczny wytworzony przez służby białoruskie obliczony jest na długotrwałą destabilizację Polski.

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej trwa, a według informacji udostępnionych przez Żaryna, migranci dostają kolejne wskazówki. Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych zdradził w czwartek, że padła też instrukcja "wykorzystywania dzieci w swoich działaniach, bowiem wiedzą, że obrazki medialne z udziałem dzieci mają dużą moc oddziaływania społecznego".

"Wytrzymajcie jeszcze tydzień"

"Migranci otrzymują kolejne instrukcje, związane z długotrwałym oddziaływaniem na Polskę" - napisał na w piątek na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

 

"Okażcie cierpliwość, wytrzymajcie jeszcze tydzień" - przytoczył słowa skierowane do migrantów. 

 

Do wpisu załączył zrzut ekranu z komunikatora whats app, na którym widać przesłane nagrania audio i wiadomości tekstowe w języku arabskim.

 

 

W kolejnym wpisie dodał, że w wysyłanych migrantom instrukcjach "wskazuje się jednocześnie, że >>cała Europa<< obserwuje co dzieje się na granicy z Polską. >>Cała Europa patrzy na was. Jeśli będziecie cierpliwi, to wszystkim się uda<<" - czytamy.

 

 

Żaryn dodał, że migrantom przypominany jest również kryzys sprzed sześciu lat. "W 2015 roku migranci przebywali na granicy przez prawie miesiąc i się udało" - napisano.

 

 

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn dodał również, że "kryzys polityczny wytworzony przez służby białoruskie obliczony jest na długotrwałą destabilizację Polski".

Wojna informacyjna 

W czwartek Stanisław Żaryn także opublikował na Twitterze serię wpisów dotyczących migrantów, którzy są kierowani przez białoruskie służby w kierunku granicy. Informował, że w Mińsku gromadzą się kolejne grupy migrantów.

 

Zaznaczył ponadto, że działania migrantów, m.in. w Kuźnicy Białostockiej, w tym zorganizowany przez nich w czwartek happening "Sorry Poland" związane są z instruktażem, jaki trafia do migrantów.

 

ZOBACZ: Łotwa. Przyjęto uchwałę o budowie muru na granicy z Białorusią

 

"Oni są instruowani, że powinni wykorzystywać dzieci w swoich działaniach, bowiem wiedzą, że obrazki medialne z udziałem dzieci mają dużą moc oddziaływania społecznego" - ocenił.

Kryzys migracyjny na granicy 

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała blisko 33 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego prawie 4,4 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

 

ZOBACZ: Kryzys migracyjny. Wielka Brytania wesprze polskich żołnierzy na granicy z Białorusią

 

Od 2 września, w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni

ap/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!