"Jedno z najważniejszych, symbolicznych wydarzeń w roku". Andrzej Duda o Święcie Niepodległości

Polska
Polsat News
"Najważniejsze, symboliczne wydarzenie w roku". Andrzej Duda o Święcie Niepodległości

11 listopada to wyjątkowa data, jedno z najważniejszych, symbolicznych wydarzeń w roku o niezwykłym ładunku patriotycznym i ładunku historycznej pamięci - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że 11 listopada "to w każdym roku wyjątkowa data".

 

- Od tamtego pamiętnego 1918 roku, kiedy przyjmujemy, że Polska odzyskała niepodległość przez przekazanie zwierzchnictwa nad wojskiem brygadierowi wtedy jeszcze, Józefowi Piłsudskiemu, późniejszemu Marszałkowi Rzeczypospolitej, to święto było ważne i było obchodzone zawsze, nawet wtedy, gdy nie wolno było go obchodzić przez wiele lat - powiedział Andrzej Duda.

 

ZOBACZ: Warszawa. Tęcza na moście Poniatowskiego. Przejdzie nim Marsz Niepodległości

 

Zaznaczył, że dziś jest ono oficjalnie w kalendarzu "jednym z najważniejszych, symbolicznych wydarzeń w roku o niezwykłym ładunku patriotycznym i ładunku historycznej pamięci".

 

- Śmiało można powiedzieć, że tamci zwycięzcy, którzy nie tylko odzyskali dla nas wszystkich Rzeczpospolitą, ale którzy także potrafili ją w trudnych momentach obronić, do dziś są wzorcem dla wszystkich polskich żołnierzy, dla polskich funkcjonariuszy i nie waham się powiedzieć - dla wszystkich Polaków - podkreślił podczas uroczystości wręczenia nominacji generalskich w Belwederze.

11 listopada. Tomasz grodzki złożył wieńce

W 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości marszałek Senatu Tomasz Grodzki złożył w czwartek wieńce pod pomnikami Ojców Niepodległości - Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Wojciecha Korfantego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego i Marszałka Józefa Piłsudskiego.

wys/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!