Portugalia. Zatrzymano byłych członków misji ONZ szmuglujących klejnoty i narkotyki

Świat
Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay
Zatrzymano 10 osób m.in. za szmuglowanie diamentów

Służby bezpieczeństwa Portugalii przeszukały w poniedziałek ponad 100 miejsc w ramach operacji Miriade przeciw żołnierzom i policjantom służącym w misjach pokojowych ONZ, którym prokuratura zarzuca szmuglowanie klejnotów oraz narkotyków. Zatrzymano dziesięć osób.

W poniedziałek wieczorem szef MSZ Portugalii Augusto Santos Silva potwierdził, że sprawa dotyczy osób, które przebywały czasowo na misjach ONZ w kilku państwach świata, a przede wszystkim w Republice Środkowoafrykańskiej.

 

Operacja Miriade

 

Według portugalskiej policji, która w ramach operacji Miriade przeprowadziła obławę na terenie ośmiu miast, w tym w aglomeracji Lizbony; oprócz policjantów i wojskowych zatrzymany został adwokat.

 

ZOBACZ: Berła i złote jabłka w koszu na śmieci. Prawdopodobnie odnaleziono skradzione klejnoty królewskie

 

Policja sprecyzowała, że przeszukania prowadzone były zarówno na terenie koszarów wojskowych, jak też w prywatnych mieszkaniach.

 

Szmuglowali narkotyki, diamenty i złoto

 

Z dotychczasowych ustaleń śledczych wynika, że Portugalczycy powracający z misji ONZ mieli szmuglować narkotyki, diamenty oraz złoto do Europy, a następnie kierowali się do Belgii, aby sprzedać je na tamtejszym rynku.

 

Minister obrony Portugalii Joao Gomes Cravinho potwierdził, że w 2020 r. poinformował władze ONZ o podejrzeniach wobec niektórych osób dotyczących ich udziału w tym procederze.

pgo/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!