Litwa. Rząd chce płacić seniorom za szczepienie przeciw Covid-19

Świat
Pixabay/ronstik
Litwa przoduje w unijnej statystyce liczby zakażeń koronawirusem

100 euro mogą otrzymać Litwini powyżej 75. roku życia, jeśli zdecydują się przyjąć preparat przeciw Covid-19. Taką propozycję zgłosił w środę tamtejszy rząd. Nad możliwą finansową nagrodą za zaszczepienie się pochyli się teraz litewski Sejm.

- Nie czuję się zbyt szczęśliwa z powodu tej decyzji, ale jeśli uratuje ona więcej istnień i ochroni więcej ludzi i ich bliskich, to powinna być ceną, jaką zapłaci państwo – powiedziała premier Ingrida Szimonyte. Jeśli parlament zatwierdzi program rządowy, może to kosztować państwo około 27 mln euro.

 

ZOBACZ: Adam Niedzielski: musimy wrócić do maseczek i egzekwowania obowiązku ich noszenia

 

Szacuje się, że na Litwie mieszka ponad 270 tys. osób w wieku powyżej 75 lat. Zgodnie z założeniem jednorazowe świadczenie otrzymają ci seniorzy, którzy przyjmą szczepionkę, a także ci, którzy przystąpią do szczepienia przypominającego.

Litwa na pierwszym miejscu w UE pod względem liczby zakażeń

Litewski resort opieki społecznej i pracy w środowym komunikacie wskazał, że jedna trzecia osób w kraju powyżej 75 lat nie ma odporności na koronawirusa. Proponowane jednorazowe świadczenia mają na celu zwiększenie aktywności szczepienia wśród seniorów, którzy należą do grupy największego ryzyka.

 

Według danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), Litwa znajduje się na pierwszym miejscu w UE pod względem zachorowalności na Covid-19 i na drugim pod względem liczby przypadków śmiertelnych.

 

Minionej doby na Litwie zarejestrowano 2556 nowych przypadków. Na Covid-19 zmarło 14 osób. Liczba zachorowań na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni w skali kraju wynosi 825,1.

wka/PAP, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!