Armenia. Aresztowano zastępcę szefa Sztabu Generalnego. Zarzuca mu się korupcję

Świat
Ministerstwo Obrony Armenii
Zastępca szefa Sztabu Generalnego gen. Stepan Galstian

Służba Bezpieczeństwa Armenii zwróciła się w sobotę do sądu o wydanie nakazu aresztowania zastępcy szefa Sztabu Generalnego gen. Stepana Galstiana w związku z dochodzeniem ws. przywłaszczenia przez niego środków z budżetu. Generała zatrzymano.

Do kradzieży środków finansowych z budżetu armii miało dojść w związku z dostawami amunicji dla sił zbrojnych, którą to sprawę nadzorował armeński generał.

 

58-letni Galstian usłyszał zarzuty dotyczące "wykorzystania swej pozycji służbowej dla działań, które naraziły na poważne straty skarb państwa".

 

ZOBACZ: Warszawa. Oskarżany śledczy wyszedł z aresztu. Prokuratura: to kuriozalne

 

Galstian był jednym z oficerów wyższej rangi, którzy w lutym podpisali deklarację potępiającą premiera Nikola Paszyniana i jego gabinet za złe rządy. Sygnatariusze petycji domagali się dymisji Paszyniana. Sam premier Armenii zakwalifikował to oświadczenie jako "próbę zamachu stanu". Krytyczne stanowisko wojskowych poparła opozycja.

 

Gdy w marcu prezydent Armenii Armen Sarkissian odmówił zatwierdzenia kandydatury nowego szefa Sztabu Generalnego, którego nominował Paszynian - generała porucznika Artaka Davtiana, to właśnie Galstian przejął obowiązki szefa Sztabu - przypominają media.

 

Ostatecznie, Davtian, który stał już na czele Sztabu od maja 2018 r. do czerwca 2020 r., został zatwierdzony na tym stanowisku, co znacząco osłabiło pozycję samego Galstiana.

grz/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!