USA. Pentagon testuje broń naddźwiękową. "Zdolności bojowe nowej generacji"

Świat
Raytheon Missiles&Defense
Pocisk taki działa najlepiej w atmosferze bogatej w tlen, gdzie prędkość i zwrotność utrudniają wykrycie go w krótkim czasie.

Stany Zjednoczone przetestowały broń z silnikiem strumieniowym typu scramjet z naddźwiękową komorą spalania - poinformował w poniedziałek Pentagon. To pierwszy od 2013 roku udany test tego rodzaju broni w USA.

Test odbył się w zeszłym tygodniu.

 

ZOBACZ: Korea Płn wystrzeliła "niezidentyfikowany pocisk". "Wzmacniamy nasze narodowe zdolności obronne"

 

- To przybliża nas o krok do zaoferowania armii amerykańskiej zdolności bojowej nowej generacji – powiedział Andrew Knoedler, kierownik w Biurze Technologii Taktycznej Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych Technologii Wojskowej (DARPA).

 

"Przygotowujemy nasze kolejne konstrukcje i pracujemy nad dodatkowymi testami jeszcze w tym roku" - dodał.

"Najwyższe priorytety

"Rakieta, zbudowana przez Raytheon Technologies, została wypuszczona z samolotu na kilka sekund przed uruchomieniem silnika scramjet (naddźwiękowego spalania strumieniowego) firmy Northrop Grumman" – oświadczyła DARPA.

 

ZOBACZ: Rosja. Wicepremier: jesteśmy gotowi dostarczyć tanio broń sojusznikom sąsiadującym z Afganistanem

 

Z kolei Wes Kremer, prezes Raytheon Missiles&Defense, zaznaczył, że "ministerstwo obrony określiło broń naddźwiękową i zdolności antyhipersoniczne jako najwyższe priorytety techniczne dla bezpieczeństwa naszego narodu".

 

- Stany Zjednoczone i nasi sojusznicy muszą mieć możliwość powstrzymania użycia tej broni przez inne kraje – dodał.

Technologia silnika scramjet

Technologia silnika scramjet firmy Northrop wykorzystuje dużą prędkość rakiety do wymuszonego skompresowania wchodzącego powietrza przed spaleniem, aby umożliwić ciągły lot z prędkością naddźwiękową.

 

"Pocisk taki działa najlepiej w atmosferze bogatej w tlen, gdzie prędkość i zwrotność utrudniają wykrycie go w krótkim czasie. Może uderzać w cele znacznie szybciej niż pociski poddźwiękowe i ma znaczną energię kinetyczną nawet bez materiałów wybuchowych" – wyjaśniła DARPA w komunikacie.

 

W lipcu Rosja poinformowała, że z powodzeniem przetestowała naddźwiękowy pocisk manewrujący Cyrkon, broń, którą prezydent Władimir Putin reklamował jako część nowej generacji systemów rakietowych, które nie mają sobie równych na świecie.

rsr/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!