Australia. Tysiące osób demonstruje w Melbourne. "Dochodzi do brutalnych starć z policją"

Świat
AP/AuBC/Channel 7/Channel 9/Victoria Police
Policja była zmuszona użyć gazu pieprzowego i granatów dymnych.

Od poniedziałku tysiące przeciwników szczepień protestują w Melbourne. Dochodzi do brutalnych starć z policją, miasto jest sparaliżowane. Aresztowano już 66 osób. Zapowiadane są kolejne protesty na środę.

W poniedziałek setki osób zaatakowały siedzibę Unii Budowlanej, Leśnej, Morskiej, Górniczej i Energetycznej (CFMEU), wyrażając protest wobec obowiązku szczepień przeciwko Covid-19.

Przebrani za budowlańców?

"Przebrani za budowlańców od dwóch dni niszczą radiowozy, atakują policjantów, rzucają butelkami i kamieniami i wykrzykują wulgarne hasła na temat szczepień. Sparaliżowali Melbourne, w tym główne arterie i mosty. Policja była zmuszona użyć gazu pieprzowego i granatów dymnych, pogrążając jedno z największych miast Australii w chaosie" - informuje "the Australian".

 

ZOBACZ: Australia. Stan Wiktoria z pierwszym zgonem w tym roku. "Nie możemy dziś złagodzić ograniczeń"

 

"The Guardian Australia" podał, że we wtorek rano protestowało około 2 tys. osób, z czego większość stanowili młodzi mężczyźni. Według związku CFMEU, wandale są powiązani ze "skrajną prawicą".

 

 

Shane Patton, komisarz policji w stanie Wiktoria, którego Melbourne jest stolicą, powiedział, że ma informacje o kolejnym dniu protestów. - Nie ujawnimy naszych taktyk, ale tym razem będą inne. Błagam, nie róbcie tego. Trzymajcie się z daleka - zaapelował do potencjalnych demonstrantów.

 

73 proc. budów łamało przepisy?

Określił zachowanie przeciwników szczepień jako "haniebne". - Tłumy jak te są dla tchórzy, którzy chcą ukryć swoją tożsamość - skrytykował osoby wywołujące zamieszki.

 

ZOBACZ: Trzecia dawka szczepionki podawana jest już m.in. we Francji, Niemczech, Danii i na Węgrzech

 

Pielęgniarki stanu Wiktoria apelowały do demonstrantów, by "przestali myśleć wyłącznie o sobie" - informował "the Australian".

 

Sektor budowlany może stanąć w obliczu kolejnych ograniczeń, w tym zawieszenia działalności. Władze stanowe ujawniły dane mówiące, że nawet na 73 proc. budów łamano obowiązujące przepisy antycovidowe.

rsr/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!