KNF nałożyła 900 tys. zł kary na byłego prezesa GetBacku

Biznes
Polsat News

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła 900 tys. zł kary na byłego prezesa GetBacku Konrada Kąkolewskiego za naruszenie obowiązków informacyjnych – poinformował nadzór finansowy w poniedziałkowym komunikacie.

"Komisja Nadzoru Finansowego (..) wydała 3 września 2021 r. decyzję nakładającą na Konrada Kąkolewskiego, pełniącego od 14 marca 2012 r. do 16 kwietnia 2018 r. funkcję Prezesa Zarządu GetBack SA (…) karę pieniężną w wysokości 900 000 zł za naruszenia obowiązków informacyjnych przez Spółkę w zakresie sporządzania śródrocznych raportów okresowych za 2017 r. (…)" – napisano w komunikacie KNF.

 

ZOBACZ: Kopalnia Turów. Kara dla Polski. Postanowienie TSUE

 

KNF wyjaśniła, że nałożenie kary na Konrada Kąkolewskiego jest konsekwencją wydania 17 grudnia 2019 r. decyzji nakładającej na GetBack karę pieniężną w wysokości 500 tys. zł m.in. w związku z nienależytym wykonaniem obowiązków informacyjnych w zakresie sporządzenia raportów okresowych.

"Prezes GetBack posiadał pełną wiedzę o nieprawidłowościach"

"Pan Konrad Kąkolewski jako Prezes Zarządu GetBack SA posiadał najszerszą wiedzę na temat działalności prowadzonej przez Spółkę, sposobów jej finansowania, skali prowadzonych emisji obligacji, a także kondycji finansowej Spółki. Tym samym posiadał pełną wiedzę na temat nieprawidłowości w rachunkowości spółki oraz wyników finansowych przedstawianych inwestorom, które nie odzwierciedlały faktycznej sytuacji w jakiej znajdowała się Spółka" – napisano w komunikacie nadzoru.

 

KNF przypomniała, że Kąkolewski informował innych członków zarządu spółki o utracie płynności i konieczności ratowania sytuacji finansowej spółki w I połowie 2017 r. To oznacza, że był on w pełni świadomy złej sytuacji GetBacku, a mimo to akceptował sprawozdania finansowe, prezentujące w sposób nierzetelny zyski i przychody z prowadzonej przez nią działalności - dodała Komisja.

 

ZOBACZ: Wiceprezes banku Jan Emeryk Rościszewski wybrany na prezesa PKO BP

 

"Działania Pana Konrada Kąkolewskiego, który nie wypełniał należycie swoich obowiązków związanych z pełnieniem funkcji Członka Zarządu Spółki, ocenić należy jako nieakceptowalne, co z uwagi na negatywny wpływ na rynek finansowy spotkało się z reakcją organu nadzoru. Komisja podkreśla, że stwierdzone naruszenia są bardzo poważne, a ich skala i skutki dotyczą szerokiej grupy uczestników rynku finansowego, którzy inwestowali środki pieniężne w akcje i obligacje, opierając swoje decyzje na nierzetelnych informacjach przekazywanych przez Spółkę. Z tego względu nakładana kara powinna mieć charakter adekwatny do stwierdzonych naruszeń" – wskazano w komunikacie.

 

Nadzór przypomniał, że maksymalna wysokość kary w przypadku naruszeń, za które został ukarany Konrad Kąkolewski, wynosi 1 mln zł.

wsy/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!