Początek sezonu grypowego. Czy można zaszczepić się po przyjęciu preparatu przeciw COVID-19?

Polska
PAP/EPA/DANIEL POCKETT
Szczepionki przeciw wirusowi grypy oraz przeciw koronawirusowi to odrębne preparaty

Początek września to również początek sezonu grypowego i wielu infekcji. Trwająca pandemia koronawirusa zmniejszyła jednak zainteresowanie szczepieniami przeciwko wirusowi grypy.

Pandemia oraz wprowadzone przez rząd w ubiegłym roku wymogi zachowania dystansu, dezynfekcji oraz noszenia maseczek spowodowały, że zakażenia wirusem grypy znacząco spadły.

 

Wzrosło natomiast zainteresowanie szczepionkami przeciw grypie, których dostępność w wielu miejscach w Polsce wyczerpywała się. Zdaniem ekspertów wpływ na to miały obawy o zakażenie koronawirusem.

Dwa odrębne preparaty

Szczepionki przeciw wirusowi grypy oraz przeciw koronawirusowi to odrębne preparaty. Jak informują lekarze, działają przeciw wirusom, do których zostały stworzone. 

 

WIDEO: Początek sezonu grypowego. Co, jeśli jest się zaszczepionym przeciw COVID-19?

 

Pomiędzy szczepionkami należy zachować 14-dniowy odstęp.

 

- Namawiam do szczepienia przeciwko grypie z tego względu, że w okresie covidu, mamy jednak osłabione organizmy. Z drugiej strony, przestrzeganie zaleceń czy zasady "DDM" dało efekty i zachorowań na grypę było dużo mniej niż w latach poprzednich - wyjaśniał Jerzy Staszczyk, koordynator ds. szczepień w województwie świętokrzyskim. 

 

Dla osób powyżej 75. roku życia szczepienia są darmowe. Preparaty można nabyć w aptekach.

laf/ac/polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!