Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova spotkała się z premierem i RPO

Polska
Polsat News
Vera Jourova przed KPRM

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova spotkała się z rzecznikiem praw obywatelskich Marcinem Wiąckiem oraz premierem Mateuszem Morawieckim. W planach wizyty jest również spotkanie z innymi politykami opozycji. 1 września wiceszefowa KE weźmie udział w uroczystości na Westerplatte z okazji 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

- Spotkanie pana premiera Mateusza Morawieckiego odbyło się w związku z wizytą komisarz Viery Jourovej na uroczystościach rocznicy powstania Solidarności. Miało charakter kurtuazyjny. Na spotkaniu były omawiane bieżące sprawy z zakresu działań pani komisarz - przekazał po spotkaniu rzecznik rządu.

 

"Kontynuujemy dialog na temat praworządności i innych istotnych kwestii zarówno dla Polski, jak i UE z premierem Mateuszem Morawieckim" - napisała na Twitterze wiceszefowa KE Viera Jourova po spotkaniu z polskim premierem.

 

Wiceszefowa Komisji Europejskiej - zgodnie z komunikatem KE - w Gdańsku weźmie udział w ceremonii wręczenia nagród Free Speech Awards oraz w wydarzeniach upamiętniających 41. rocznicę Deklaracji Solidarności. Spotka się też z byłym prezydentem RP Lechem Wałęsą.

Rozmowa z Marcinem Wiąckiem

Spotkanie pani komisarz z nowym RPO odbyło się na jej prośbę. Biuro RPO było pierwszym urzędem odwiedzonym przez nią w Warszawie" - przekazano w informacji po tym spotkaniu na stronie Biura Rzecznika.

 

Jak przekazano, podczas poniedziałkowej rozmowy poruszono sprawę kryzysu uchodźczego na granicy polsko-białoruskiej.

 

ZOBACZ: UE. Komisja Europejska: ustawa medialna i ocena polskiego KPO to dwie różne kwestie

 

- Marcin Wiącek przedstawił pani komisarz ustalenia RPO w tej sprawie. Vera Jourova podkreśliła, że ufa, iż polski rząd będzie wykonywał postanowienia Konwencji Genewskiej - zaznaczono.

 

Jak zaznaczyło Biuro RPO - w wypowiedzi dla mediów po spotkaniu - Jourova podkreśliła, że "rozmowy dotyczyły przede wszystkim tego, jak Komisja Europejska może pomóc polskim obywatelom w kwestii praw człowieka".

"Niepokojąca rozprawa Trybunału Konstytucyjnego"

Komisarz zaznaczyła także, że "jest jeszcze za wcześnie na ocenę odpowiedzi polskiego rządu ws. wykonania wyroku TSUE dotyczącego Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego".

 

Jourova mówiła też, że "niepokoi się sprawą wtorkowej rozprawy w Trybunale Konstytucyjnym ws. wyższości polskiej konstytucji nad prawem unijnym, o co wniósł premier - kwestia prymatu prawa Unii jest bowiem podstawową sprawą dla wspólnoty europejskiej".

 

ZOBACZ: Sytuacja na granicy z Białorusią. Premier: Komisja Europejska mówi językiem Polski, Węgier i Czechów

 

Po spotkaniu z Jourovą Wiącek poinformował z kolei dziennikarzy, że rozmowa dotyczyła również kilku płaszczyzn współpracy miedzy Biurem RPO a Komisją Europejskiej i innymi organami UE.

 

- Była mowa o najważniejszych problemach, które są związane z prawami człowieka i są w polu zainteresowania UE; kwestia orzeczeń TSUE dotyczących władzy sądowniczej także do nich należy - zaznaczył.

Spotkania z politykami opozycji

Jourova wygłosi też przemówienie w Europejskim Centrum Solidarności. Spotka się również z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim, prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz oraz przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego.

 

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Viera Jourova podczas wizyty w Polsce ma także zaplanowane spotkanie z przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej i liderem PO Donaldem Tuskiem oraz jednym z liderów opozycji Szymonem Hołownią. Wcześniej w poniedziałek Jourova rozmawiała z rzecznikiem praw obywatelskich Marcinem Wiąckiem.

 

 

1 września wiceszefowa KE weźmie udział w uroczystości na Westerplatte z okazji 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

wys/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!