Specustawa o pozyskaniu gruntów leśnych w Jaworznie i Stalowej Woli. Jest podpis prezydenta Dudy

Polska
PAP/Darek Delmanowicz
Na pozyskanych od Lasów Państwowych działkach w Jaworznie miałaby powstać fabryka polskiego samochodu elektrycznego Izera

Prezydent Andrzej Duda podpisał w sobotę specustawę, przewidującą pozyskanie gruntów leśnych pod inwestycje w Jaworznie i Stalowej Woli. Nowelizacja przepisów ma pozwolić na zamianę gruntów m.in. pod inwestycje z obszaru energii. - Jest konieczność odbudowy przemysłowej - powiedział w sobotę w Stalowej Woli (Podkarpackie) prezydent RP.

W sobotę prezydent Duda podpisał specustawę, przewidującą pozyskanie gruntów leśnych pod inwestycje w Jaworznie i Stalowej Woli.

 

Ustawa przewiduje, że w ciągu dwóch lat od wejścia w życie nowych przepisów będzie można dokonać zamiany terenów należących do Lasów Państwowych w Jaworznie i Stalowej Woli na inne nieruchomości należące do Skarbu Państwa, na których możliwe będzie prowadzenie gospodarki leśnej. Zamianie miałoby podlegać w sumie ponad 1,2 tys. ha gruntów - 80 działek w obu miastach.

 

Dodatkowo specustawa przewiduje możliwość zamiany gruntów LP sąsiadujących z działkami, jakie mają być poddane zamianie.

Grunty pod inwestycje 

Na pozyskanych od Lasów Państwowych działkach w Jaworznie miałaby powstać fabryka polskiego samochodu elektrycznego Izera. W przypadku gruntów w Stalowej Woli, przedstawiciele rząd w trakcie prac parlamentarnych nie wskazali konkretnie o jakie inwestycje chodzi, informując jedynie, że terenami interesuje się dwóch inwestorów zagranicznych.

 

ZOBACZ: Lasy Państwowe stworzą kilkaset miejsc do nocowania na dziko. Będą w każdym nadleśnictwie

 

Specustawa wyłącza z zamiany obszarów objętych formami ochrony przyrody m.in. obszary Natura 2000. W ustawie znajduje się również zastrzeżenie, że w wyniku zamiany, LP będą otrzymywały w zarząd jedynie lasy, grunty lub nieruchomości, na których jest możliwe prowadzenie gospodarki leśnej.

"W każdej sytuacji trzeba wyważyć dobra"

- Było wiele dyskusji wokół tej ustawy, ja także wielokrotnie nad nią się zastanawiałem. Wszyscy ci, którzy obserwowali proces jej powstawania wiedzą, że wiązał się on z wieloma dyskusjami i debatami, bo sprawa dotyczy obszaru ważnego - powiedział prezydent Andrzej Duda.

 

Dodał, że tereny te znajdują się obecnie w gestii Lasów Państwowych. - Zawsze chroniłem państwowe lasy i zawsze uważałem, że polskie lasy muszą pozostać dobrem społecznym i być tymi miejscami, w których korzysta się z ich walorów wypoczynkowych i zdrowotnych - zapewnił prezydent.

 

- Ale jest jeszcze coś takiego, co się nazywa proporcjonalnością. W każdej sytuacji trzeba wyważyć dobra - dodał.

"To jest właśnie ten moment"

Jak podkreślił, nigdy nie zgodziłby się "na taką regulację ogólną - mechanizm pozwalający przeznaczać grunty leśne, należące do Lasów Państwowych, w obszary gospodarcze, ot tak po prostu". "Ale tu jest sytuacja szczególna" - wskazał prezydent. - To są dwa miasta w Polsce (...) wiem, jakie problemy dotykały zwłaszcza w latach 90. ludzi, którzy tam mieszkają - powiedział wskazując m.in. na ówczesny wzrost bezrobocia.

 

- Jest konieczność odbudowy przemysłowej (...) to jest właśnie ten moment. Ta ustawa to jest to przejście, tu w Stalowej Woli, od Centralnego Okręgu Przemysłowego (...) do nowoczesnej gospodarki - mówił prezydent.

"Najważniejszy moment dla miasta od kiedy powstało"

Podpisanie specustawy przez prezydenta Andrzeja Dudę to najważniejszy moment dla miasta od kiedy powstała Stalowa Wola; ta ustawa to wielka szansa na stworzenie strategicznego parku przemysłowego, który może odmienić naszą gospodarkę lokalną - mówił w sobotę prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

 

- Dzisiaj stanęliśmy przed nową wielką szansą stworzenia strategicznego parku przemysłowego dla innowacyjnych rozwiązań gospodarczych, dla nowoczesnych rozwiązań energetycznych, elektromobilności, tych, które mogą zupełnie odmienić naszą gospodarkę lokalną - mówił Nadbereżny.

 

ZOBACZ: Obowiązkowe szczepienia w Polsce? Prawie 25 proc. Polaków za

 

Dziękował prezydentowi Dudzie, a także wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że ta ustawa powstała, w tym premierowi Mateuszowi Morawieckiemu a także wicepremierowi, szefowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu.

 

Jak stwierdził, teraz zadaniem jest stworzenie najnowocześniejszego parku przemysłowego, w którym pracę znajdzie kilkanaście tysięcy osób. - Jestem przekonany, że przy wsparciu pana prezydenta, polskiego rządu, te zadania będą mogły przez nas być realizowane - mówił.

 

- Gwarantuję panie prezydencie, że ta ustawa i realizacja stalowowolskiego strategicznego parku przemysłowego będzie dumą dla RP. Stworzymy COP XXI wieku - zapewnił Nadbereżny.

300 hektarów pod inwestycje 

- Zrobiliśmy to po bardzo dokładnej analizie - wskazał Paweł Silbert, prezydent Jaworzna. Jak mówił, to teren, gdzie da się zrealizować duże inwestycje i jest to teren, gdzie las rośnie niechętnie. - Nie jest to teren lasu pierwotnego, to teren dawno przekształcony gospodarczo przez górnictwo i energetykę - podkreślił.

 

Poinformował także, że w ramach rekompensat przyrodniczych "jesteśmy w stanie ponieść duże wysiłki, aby dokonać dużych nasadzeń drzew".

 

- Zdajemy sobie sprawę, że teren przy ul. Wojska Polskiego może być ważny dla Jaworzna, regionu, ale też dla Rzeczpospolitej - ocenił. - Dzisiaj 300 hektarów terenu inwestycyjnego w tej części Polski to jest wyjątek - wskazał, dodając, że jest przy nim również zaplecze jak m.in. sieć dróg czy tor kolejowy. - Nie ma drugiego takiego terenu, na którym dałoby się w tak krótkim czasie zrealizować dużą inwestycję - stwierdził.

 

- A jeżeli miałaby to być taka inwestycja, dzięki której wrócimy do tradycji przemysłu motoryzacyjnego w tym kraju, to chwała Bogu, że to ktoś tak potraktował - mówił. Przypomniał ponadto, że Polska jest jednym z niewielu krajów europejskich, który nie ma obecnie własnego przemysłu motoryzacyjnego.

laf/aml/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!