BioNTech: na razie nie trzeba dostosowywać szczepionki do nowych wariantów koronawirusa

Świat
PAP/EPA/Georgi Licovski

Szczepionka przeciw Covid-19 firm Pfizer/BioNTech "jeszcze nie musi" być dostosowana do nowych wariantów koronawirusa - zapewnił w poniedziałek na konferencji prasowej szef BioNTechu Ugur Sahin, opowiadając się za podawaniem trzeciej dawki.

- Możliwe, że w ciągu najbliższych 6-12 miesięcy pojawi się wariant, który będzie wymagał dostosowania szczepionki, ale to jeszcze nie nastąpiło - powiedział Sahin. - Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z tą sytuacją jest kontynuowanie (szczepień) dawką przypominającą - dodał.

 

Trzecia dawka szczepionki firmy Pfizer/BioNTech silnie zwiększa ochronę przed wariantem Delta koronawirusa, poziomy przeciwciał są pięciokrotnie wyższe niż po drugiej dawce - twierdzi producent leku.

 

Według niego trzecia dawka zapewniła wysoką ochronę przed oryginalnym wariantem koronawirusa i szczepem Beta, który po raz pierwszy wykryto w Republice Południowej Afryki.

 

ZOBACZ: Prof. Andrzej Fal: obawiam się, że nie osiągniemy odporności populacyjnej

 

Niewiele krajów osiągnęło etap, na którym są gotowe do podawania trzecich dawek preparatów firm Pfizer/BioNTech, AstraZeneca czy Moderna, choć niektóre mieszają szczepionki w celu uzyskania lepszej ochrony.

 

Kraje takie jak Izrael i Niemcy rozpoczęły lub planują rozpocząć podawanie dawek przypominających osobom starszym lub szczególnie zagrożonym przez Covid-19.

 

Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) 4 sierpnia zaapelowała o ustanowienie moratorium na dawki przypominające. Apel ten uzasadniła powiększającą się luką pomiędzy bogatymi krajami z szerokim dostępem do szczepionek przeciw Covid-19 a krajami biedniejszymi, gdzie nie są one tak powszechne. Stany Zjednoczone odrzuciły to wezwanie.

dk/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!