Belgia. Zmarło siedmiu seniorów zakażonych wariantem Kappa koronawirusa

Świat
PAP/EPA/NARONG SANGNAK
W Europie do tej pory przypadki zakażeń wariantem Kappa były bardzo rzadkie

Siedmiu mieszkańców domu opieki w Belgii, którzy zostali zaszczepieni przeciwko COVID-19, zmarło po zakażeniu odmianą wariantu Kappa koronawirusa, wykrytym po raz pierwszy w Kolumbii - poinformował portal France 24.

Zespół wirusologów, który przeprowadził testy w domu opieki w Zaventem koło Brukseli, oświadczył, że mieszkańcy placówki zostali zakażeni odmianą koronawirusa B.1.621 COVID-19, pochodzącą z Kolumbii. W ostatnich tygodniach wykryto go w Stanach Zjednoczonych, gdzie obecnie odpowiada za 2 proc. wszystkich infekcji. W Europie do tej pory przypadki takich zakażeń były bardzo rzadkie.

Wariant Kappa

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób wymieniło linię B.1.621 jako odmianę wariantu Kappa koronawirusa, ale nie jako oddzielny wariant.

 

Kathleen Boydens, kierownik medyczny w domu opieki w Zaventem, powiedziała, że początkowo zakażone osoby doświadczały tylko łagodnych objawów, "ale po dwóch tygodniach, od 24 lipca, objawy znacznie się pogorszyły".

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19 pracowników domów opieki

 

Wszystkie siedem ofiar miało od 80 do 90 lat, niektóre z nich były już w złym stanie fizycznym.

 

W sumie 21 mieszkańców tego domu opieki zostało zakażonych wariantem Kappa wraz z kilkoma członkami personelu, ale większość doświadczyła tylko łagodnych objawów.

an/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!