Zakaz zbliżania się do ofiary i zakaz wstępu do określonych miejsc. Nowe przepisy antyprzemocowe

Polska
PAP/Radek Pietruszka
Wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości Marcin Romanowski

Zakaz zbliżania się do samej ofiary przemocy, a nie tylko do miejsca jej zamieszkania, zakaz wstępu do określonych miejsc oraz zakaz komunikacji z ofiarą - to trzy podstawowe założenia nowych przepisów antyprzemocowych, które w poniedziałek przedstawił wiceszef MS Marcin Romanowski.

Na konferencji w resorcie sprawiedliwości wiceminister Romanowski podkreślił, że prawie osiem miesięcy obowiązywania ustawy antyprzemocowej są dowodem na to, że narzędzie to "rzeczywiście działa".

 

ZOBACZ: Konfiskata samochodu pijanego kierowcy. Jest opinia Ministerstwa Sprawiedliwości

 

- Te kilka miesięcy to był dla nas czas monitorowania wdrażania tej ustawy, licznych szkoleń, ale również przygotowywania nowych rozwiązań, które jeszcze bardziej przyczynią się do tego, żeby te osoby najsłabsze (...) czuły się jeszcze bardziej bezpiecznie - powiedział.

Nowy zapowiedziany przez resort projekt nowelizuje szereg ustaw, m.in. Kodeks postępowania cywilnego, Kodeks karny oraz Kodeks wykroczeń.

Rozszerzenie zakazu

Pierwszym z jego założeń jest rozszerzenie zakazu zbliżania się do ofiary przemocy - chodzi o to, by obejmował on daną osobę, a nie tylko jej miejsce zamieszkania. "Obecne rozwiązania zakładają zakaz zbliżania się do mieszkania i najbliższego otoczenia, ale chcemy poszerzyć to rozwiązanie o zakaz zbliżania się na określoną liczbę metrów w stosunku do osoby - tak, aby dana osoba i jej najbliżsi mogli czuć się bezpiecznie również na spacerze, czy zakupach" - mówił wiceminister.

 

ZOBACZ: Holandia: wyciek danych 65 tys. pracowników ministerstwa sprawiedliwości

 

Kolejny środek to zakaz wstępu do określonych miejsc. - Takie cztery typowe miejsca, w których rodzina może przebywać, to miejsce pracy, szkoła, miejsce uprawiania sportu i kontaktu z kulturą. W przypadku tych czterech miejsc policja będzie mogła orzec zakaz wstępu dla osoby stosującej przemoc - powiedział Romanowski, dodając, że o takim zakazie informowani byliby kierownicy tych jednostek.

"Bezwzględny zakaz"

Ostatni instrument to zakaz komunikowania się z ofiarą. - Bardzo często sprawcy przemocy mogą nękać daną osobę, jej rodzinę. Policja będzie mogła na te dwa tygodnie wydać bezwzględny zakaz kontaktowania się w jakiejkolwiek formie, czy to w formie maila, czy nękania telefonicznego, czy za pomocą innych komunikatorów - tłumaczył wiceminister.

 

ZOBACZ: Adam Niedzielski: w kolejnych tygodniach będziemy obserwować dalsze wzrosty

 

Romanowski poinformował jednocześnie, że projekt poszerza zakres osób, w stosunku do których stosowane mogą być wszystkie antyprzemocowe instrumenty. "Poszerzamy go np. o byłych mężów, czy byłych partnerów, którzy już nie mieszkają z osobą dotkniętą przemocą domową, ale zdarza się, że również wracają do poprzedniego miejsca zamieszkania i stosują przemoc, która zagraża życiu lub zdrowiu" - powiedział Romanowski.

aml/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!