Stany Zjednoczone: rozpoczęły się wypłaty "amerykańskiego 500+"

Świat
PAP/EPA/Alex Edelman/POOL
Prezydent Joe Biden w trakcie wystąpienia z okazji dnia, w którym amerykańskie rodziny otrzymają pierwszą comiesięczną świadczenia finansowe dla dzieci

Miliony Amerykanów otrzymały w czwartek pierwsze miesięczne wypłaty z tytułu nowych świadczeń na dzieci w wysokości do 600 dolarów od dziecka. Według prezydenta USA Joe Bidena przyczyni się to do największego w historii skokowego zmniejszenia ubóstwa dzieci.

Wypłaty to efekt przyjęcia przez Kongres w marcu planu stymulacyjnego dla gospodarki (American Rescue Plan) wartego 1,9 bln dolarów. Ustawa zwiększyła dotychczasową ulgę podatkową (Child Tax Credit) w wysokości 2 tys. dolarów do 3 tys. lub 3,6 tys. od każdego dziecka do 17. roku życia, umożliwiła wypłacanie jej w miesięcznych ratach i udostępniła je w pełni także tym, którzy nie płacili żadnych podatków federalnych ze względu na niskie dochody.

 

Ze świadczenia w pełnej kwocie mogą skorzystać rodziny zarabiające poniżej 150 tys. dolarów rocznie, czyli zdecydowana większość mieszkańców kraju.

"Ulga spowoduje największy jednoroczny spadek ubóstwa w historii USA"

- To jest historyczny dzień (...) By dać wam wyobrażenie, jaki wpływ będzie miała ta ulga podatkowa: spowoduje ona największy jednoroczny spadek ubóstwa dzieci w historii USA - oznajmił Biden w czwartek.

 

- To sprawi, że ciężko pracujący rodzic będzie mógł powiedzieć swojemu dziecku: "Kochanie, teraz możemy ci kupić ten nowy aparat na zęby. Możemy zapisać cię na korepetycje, żeby pomóc ci w lekcjach matematyki, w których masz trudności. Możemy kupić ci sprzęt sportowy, żeby zapisać cię do twojej pierwszej drużyny sportowej" - mówił prezydent w Białym Domu.

 

ZOBACZ: USA. Biden: Zaszczepienie się to najbardziej patriotyczna rzecz, którą teraz można zrobić

 

Z niektórych szacunków wynika, że dzięki reformie liczba dzieci żyjących w USA poniżej granicy ubóstwa może zmniejszyć się o połowę.

Choć według obecnego prawa rozszerzone świadczenia mają obowiązywać tylko przez rok, we wtorek Demokraci w Senacie zapowiedzieli zgłoszenie ustawy budżetowej, która ma wprowadzić ją na stałe.

kmd/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!