Raport Komisji Europejskiej: Polacy nie wierzą w niezależność sądów

Świat
Pixabay/ MiamiAccidentLawyer
26 proc. Polaków oceniło niezawisłość sądów w Polsce "bardzo źle"

Według raportu Komisji Europejskiej dotyczącego wymiaru sprawiedliwości wynika, że 59 proc. Polaków nie wierzy w niezawisłość polskich sądów i sędziów. W przeciwieństwie do Polaków, Niemcy wierzą sądom.

W 2021 roku 26 proc. Polaków oceniło niezawisłość sądów w Polsce "bardzo źle". Z kolei 33 proc. obywateli oceniło sądy "dość źle".

Czego obawiają się Polacy

"Dość dobrze" sądownictwo w Polsce postrzega 27 proc. oceniających, a "Bardzo dobrze" tylko 2 proc. ankietowanych. Dwa lata wcześniej, w 2019 roku co drugi Polak nie wierzył w niezależność sądów i sędziów.

 

51,3 proc. badanych obawia się nadmiernego wpływu ze strony rządu i polityków. Grupa 37 proc. ankietowanych argumentuje swoją decyzję ewentualnymi naciskami ze strony grup interesu, w tym np. przedsiębiorców. 44 proc. przyznaje, że nie wierzy w to, że sama pozycja sędziego jest gwarantem jego niezależności.

 

W raporcie uwzględnia zaufanie inwestorów wobec wymiarów sprawiedliwości w Unii Europejskiej. 60 proc. badanych firm działających w Polsce nie wierzy w niezawisłość jej organów sądowych. W 51 proc. jest to spowodowane nadmiernym wpływem politycznym.

W przeciwieństwie do Polski, Niemcy wierzą

Nasi zachodni sąsiedzi większym zaufaniem swój wymiar sprawiedliwości. 80 proc. Niemców ocenia niezawisłość krajowych sądów dobrze, a 15 proc. - źle. 10 proc. obywateli sądzi, że sędziowie mogą być podatni na wpływy polityczne lub biznesowe.

 

W dwóch trzecich krajów UE wzrósł, od 2016 r., poziom zaufania wobec sądownictwa. Jednak w kilku krajach, porównaniu z rokiem ubiegłym sytuacja uległa pogorszeniu.

 

12 proc. niemieckich inwestorów skarży się na brak niezależności sądów, a 10 proc. z nich upatruje się przyczyn w naciskach władz.

aml/ sgo/Deutsche Welle

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!