Hiszpańskie media: piąta fala COVID-19 w ponad tydzień po zniesieniu nakazu noszenia masek

Świat
PAP/EPA/Jesus Diges
Pampeluna, Hiszpania

W niewiele ponad tydzień po zniesieniu obowiązku noszenia masek ochronnych na świeżym powietrzu w Hiszpanii nasiliła się pandemia koronawirusa. Media i eksperci medyczni mówią o piątej fali COVID-19.

W poniedziałkowym komunikacie resort zdrowia Hiszpanii przypomniał, że choć od 26 czerwca nie obowiązuje już nakaz noszenia masek na świeżym powietrzu, to przepis ten dotyczy jedynie sytuacji, w której występuje 1,5-metrowy dystans pomiędzy osobami.

 

Specjalistyczne portale Redaccion Medica i Infosalus podają, że zdaniem ekspertów medycznych nadejściu piątej fali pandemii sprzyja coraz mniejsza liczba osób w maseczkach w przestrzeni publicznej.

Brak dystansu społecznego

Media odnotowują, że najrzadziej maski noszą obecnie młodzi Hiszpanie, wśród których zakażenia postępują niezwykle szybko. To właśnie ta grupa wiekowa najczęściej też bierze udział w spotkaniach bez zachowania dystansu społecznego.

 

ZOBACZ: Unijny Certyfikat COVID. Chaos i kolejki na lotniskach

 

Komentatorzy, przypominając niedzielne deklaracje premiera Pedro Sancheza mówiącego w superlatywach o szczepieniach przeciw COVID-19 w Hiszpanii, zaznaczają, że proces ten nie objął dotychczas młodych obywateli, a więc osób najczęściej obecnie zakażających się koronawirusem.

Liczba zakażeń w Katalonii rośnie

Tymczasem portal 20 Minutos wskazuje, że Katalonia jest jednym z najbardziej doświadczonych pandemią COVID-19 regionów Hiszpanii, a liczba przypadków zakażeń rośnie w tej północno-wschodniej części kraju w sposób zastraszający.

 

"Katalonia doświadcza obecnie piątej fali zakażeń koronawirusem (…), których liczba w ciągu ostatnich 15 dni wzrosła aż siedmiokrotnie" - odnotował hiszpański portal.

an/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!