Naukowcy: zbliża się kolejna katastrofa, to syndrom "długiego COVID-19", który dotknie miliony

Świat
Pixabay/ luvqs
Nowe badanie sugeruje, że następna "katastrofa zdrowotna" dotknie miliony ludzi

Naukowcy badający, co dzieje się z ludźmi po zakażeniu Covid-19, odkryli, że pewna liczba chorych "doświadcza czegoś gorszego - rozciągniętego w czasie, wyniszczającego syndromu znanego jako »długi Covid«" - informuje australijski portal News.com.

Nowe badanie sugeruje, że następna "katastrofa zdrowotna" dotknie miliony ludzi cierpiących na ten syndrom, który może być odrzucany przez środowisko lekarskie.

15 mln przypadków

I chociaż dokładne liczby są trudne do określenia, nowe badanie zakłada, że w samych Stanach Zjednoczonych może być "15 milionów przypadków »długiego Covidu« wynikających z tej pandemii".

 

Amerykańskie czasopismo naukowe "New England Journal of Medicine" opublikowało w środę artykuł pt. "W obliczu naszej kolejnej narodowej katastrofy zdrowotnej – długodystansowego Covid". Jego autorzy dr Steven Phillips i dr Michelle Williams napisali, że "»długi Covid« prawdopodobnie rzuci cień na nasz system opieki zdrowotnej i ożywienie gospodarcze". "Chociaż dane wciąż się pojawiają, średni wiek pacjentów z »długim Covidem« wynosi ok. 40 lat, co oznacza, że większość jest w najlepszych latach pracy" – napisali.

 

ZOBACZ: MIT i Harvard opracowały maseczkę ochronną wykrywającą COVID-19

 

"Nikt nie wie, jaki będzie przebieg »długiego Covidu« ani, jaki odsetek pacjentów wyzdrowieje lub będzie mieć długotrwałe objawy. To frustrująco kłopotliwy stan" - wskazali. - Ale biorąc pod uwagę enigmatyczną historię »nowych« zespołów poinfekcyjnych, pojawienie się »długiego Covidu« nie powinno być zaskakujące".

 

Badacze zwracają uwagę, że jeśli brać pod uwagę doświadczenia z przeszłości to wielu członków społeczności medycznej będzie niedowierzało, marginalizowało i odrzucało ów nowy syndrom. "Taka reakcja sprawi, że pacjenci poczują się niezrozumiani, pokrzywdzeni i niezadowoleni" - akcentują naukowcy.

"Długi Covid"

Z powodu braku wsparcia ze strony środowiska medycznego pacjenci z "długim Covidem" i aktywiści utworzyli już internetowe grupy wsparcia. Jedna z takich organizacji, Body Politic COVID-19 Support Group, przyciągnęła ponad 25 tys. członków - podaje News.com.

 

Profesor nadzwyczajna zdrowia ludności na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii w Sydney, Bette Liu, przeprowadziła obszerne badanie prawie każdego pacjenta z koronawirusem w tym stanie. Odkryła, że 80 proc. osób wyzdrowiało w ciągu miesiąca, a 95 proc. do trzech miesięcy po zakażeniu. Pozostałe 5 proc. nadal odczuwało objawy nawet przez trzy miesiące po początkowej diagnozie.

aml/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!