Prezydent Brazylii zaatakował dziennikarza. "Zamknij się, jesteś draniem"

Świat
Associated Press/East News
Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej prezydentowi Brazylii Jairowi Bolsonaro puściły nerwy. Do jednego z dziennikarzy grupy medialnej Globo krzyczał, aby "się zamknął", a cały koncern nazwał "gównianą prasą".

- Zamknij się! Jesteś draniem. Zajmujesz się zgniłym dziennikarstwem, które jest bezużyteczne. Niszczysz brazylijską rodzinę, brazylijską religię – krzyczał Bolsonaro do dziennikarza TV Globo, który poruszył temat częstego uchylania się prezydenta od nakazu noszenia maseczki.

 

Słowny atak Bolsonaro miał miejsce podczas konferencji po ceremonii wojskowej w Guaratinguecie, w stanie Sao Paulo. Wybuch złości został spotęgowany w momencie, gdy dziennikarz TV Globo przypomniał szefowi państwa, że w kilku brazylijskich stanach został ukarany grzywną za udział w publicznych wydarzeniach bez ochrony na twarzy.

 

ZOBACZ: Portugalia. Policjanci żądali podwyżek, część próbowała wedrzeć się do parlamentu

 

- Idę tam, gdzie chcę, jak chcę, ok? Jeśli nie chcesz nosić maski, nie noś jej – mówił podniesionym głosem Bolsonaro, po czym nagle znów zdjął swoją maseczkę.

"Powinieneś się wstydzić"

- Teraz możesz umieścić to w swoich wiadomościach telewizyjnych: nie noszę maski w Guaratinguecie! Czy jesteś teraz szczęśliwy? - krzyczał Bolsonaro, który nie pierwszy raz po objęciu urzędu prezydenta zaatakował media, w szczególności grupę Globo.

 

- Globo to gówniana prasa (...) Ci, którzy oglądają (ten kanał) są ofiarami dezinformacji. Powinieneś się wstydzić – kontynuował wzburzony lider skrajnej prawicy.

 

Bolsonaro skrytykował także kanał CNN Brasil, który, jak powiedział, "pochwalił" sobotnie protesty przeciwko Bolsonaro, w których uczestniczyły tysiące ludzi we wszystkich większych brazylijskich miastach. Protestujący wyszli na ulice, domagając się ustąpienia szefa państwa po opublikowaniu informacji, że na Covid-19 zmarło już pół miliona Brazylijczyków.

"Są gatunkiem zagrożonym"

Agencja AFP przypomina, że to nie pierwszy raz, kiedy Jair Bolsonaro zastrasza dziennikarzy. - Chciałbym zamknąć ci usta pięściami – mówił w sierpniu 2020 r. do reportera dziennika "O Globo", który wypytywał go o pogłoski o podejrzanych płatnościach wpływających na konto jego żony Michelle.

 

W styczniu 2020 r. Bolsonaro powiedział, że dziennikarze są "gatunkiem zagrożonym".

 

Jair Bolsonar bagatelizuje od początku pandemię koronawirusa i ze względów ekonomicznych odrzucał pomysły wprowadzania obostrzeń na terenie całego kraju oraz przestrzegania należnych środków bezpieczeństwa. Kwestionował także zasadność szczepień przeciwko Covid-19, wielokrotnie publicznie występował też bez maseczki.

zdr/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!