Z nieba będzie się lał żar. Termometry pokażą nawet 35 stopni

Polska
Pixabay
Termometr pokażą nawet 35 stopni

Nadciąga fala tropikalnych upałów. - W weekend już w całym kraju będzie od 30 do 34 st. C., a nie wykluczone, że w zachodniej części Polski nawet do 35 st. C. - powiedział synoptyk i rzecznik IMGW-PIB Grzegorz Walijewski.

Jak poinformował synoptyk, w środę maksymalna temperatura w kraju wyniesie od 22 st. C. w na Suwalszczyźnie i w kotlinach górskich, do 26 st. C. na południowym zachodzie. - Nad morzem nieco chłodniej, około 20 st. C. – dodał synoptyk.

 

W ciągu dnia, wiatr słaby, wiejący z kierunków wschodnich. Po południu we wschodniej części kraju mogą pojawić się opady deszczu, ale jedynie przelotne. Na pozostałym obszarze będzie słonecznie.

 

- Środa zapowiada się naprawdę fajnie – podkreślił synoptyk. - To będzie typowo wakacyjny, sympatyczny dzień – dodał. - Korzystajmy z tej pogody, bo już w kolejnych dniach nadciągnie do nas bardzo ciepłe zwrotnikowe powietrze znad północnej Afryki, a wraz z nim upały, które sprawią, że już nie będzie tak sympatycznie – zapowiedział Walijewski.

Fala upałów

Jak wyjaśnił, już w czwartek w niektórych regionach Polski termometry odnotują 30 st. C., a w kolejnych dniach ciepłe powietrze będzie wlewało się do centrum kraju. Następnie dotrze na południe Polski. - W weekend już w całym kraju będzie od 30 do 34 st. C., a nie wykluczone, że w zachodniej części Polski nawet do 35 st. C. – dodał synoptyk.

 

W związku z tak niebezpieczną sytuacją meteorologiczną Instytut wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami.

 

ZOBACZ: Gdzie może popadać? Pogoda na środę

 

Rzecznik IMGW podkreślił przy tym, że upały będą mocno odczuwalne, zwłaszcza że wysokim temperaturom w ciągu dnia towarzyszyć będą równie ciepłe noce. W wielu miejscach temperatura w nocy nie spadnie poniżej 18 st. C., a nawet - jak prognozują synoptycy IMGW-PIB - poniżej 22 st. C. - Synoptycy IMGW-PIB prognozują, że takie wartości mogą pojawić się w nocy z soboty na niedzielę na termometrach w woj. zachodniopomorskim - wskazał.

 

Walijewski wyjaśnił jednocześnie, że zgodnie z przyjętą przez synoptyków zasadą, w sytuacji, gdy temperatura w ciągu nocy nie spada poniżej 20 st. C., mówi się wówczas o tzw. nocy tropikalnej. - Dlatego cieszmy się ze środowej pogody, bo już w następnych dniach będziemy musieli przygotować swój organizm do tropikalnych temperatur, do których nasze organizmy nie są przyzwyczajone – zaznaczył.

Apel o rozsądek

Synoptyk przestrzegł przy tym, aby zachowywać się odpowiedzialnie w trakcie upałów. - Nie należy podejmować nadmiernego wysiłku fizycznego, szczególnie w ciągu dnia, a także trzeba chronić swój organizm przed przegrzaniem, pamiętać o nakryciu głowy i pić odpowiednio dużo wody – wyliczył. Jak dodał, należy pamiętać także o tym, że będzie to szczególnie ciężki okres dla osób starszych oraz dzieci. Pamiętajmy też o naszych zwierzętach. One też potrzebują cienia oraz dostępu do wody.

 

Synoptyk zapowiedział również, że upały utrzymają się przez cały weekend, aż do poniedziałku, a na wschodzie kraju również do wtorku.

 

pgo/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!